Armáda je zoufalejší, než Kreml přiznává. Rusové mají odevzdat soukromé zbraně, popisuje expert

Rusko má čím dál víc problémů se svou armádou jak na Ukrajině, tak doma. Na frontě dochází k vraždám velitelů obyčejnými vojáky i k dezercím a korupci. Ruská vláda musí nabízet stále vyšší odměny, aby naverbovala více mužů, a dokonce vyzvala Rusy, aby odevzdali své soukromé zbraně, píše odborník na Rusko Paul Goble v analýze pro americký politologický institut zaměřený na obranu Jamestown Foundation.

Svět ve 20 minutách Moskva/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci ruské armády v Moskvě

Ruská armáda je zoufalejší, než Kreml přiznává, popisuje odborník na Rusko Paul Goble (ilustrační foto) | Foto: Shamil Zhumatov | Zdroj: Reuters

V Rusku sílí nepřátelství veřejnosti vůči válečným veteránům, kteří se po návratu z bojů dopouštějí násilných činů. Přitom jsou to lidé, kteří se podle Putina mají stát novou elitou. Rusové však mají stále víc pochybností a požadují, aby vláda proti těmto násilníkům zakročila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Putin a jeho okolí je považují za hrdiny, kteří se těší skoro jednomyslné domácí podpoře, ale to není pravda. A ruská armáda na Ukrajině je roztříštěná a zkorumpovaná a vojáci dezertují, popisuje Paul Goble z Jamestown Foundation.

K vraždám velitelů jejich vojáky docházelo i v americké armádě ve Vietnamu a v sovětské v Afghánistánu. Exilový ruský server Novaja Gazeta Europe se sídlem v Lotyšsku teď shromáždil údaje, které ukazují, že to dělají i ruští vojáci na Ukrajině.

Server prozkoumal vojenské soudní záznamy na okupovaných územích z doby mezi únorem a říjnem 2023 a našel více než 135 případů, kdy byli ruští vojáci obviněni ze zabití civilistů nebo vlastních kolegů. Kreml to jistě znepokojuje, protože to znamená chyby ve velení, řízení i soudržnosti jednotek. V neposlední řadě to vede k tomu, že důstojníci nevydávají rozkazy, kvůli kterým by je vojáci mohli zavraždit.

Dezerce a korupce

Stále závažnějším problémem jsou i dezerce. Opoziční Novaja Gazeta a další nezávislá ruská média začátkem roku informovala, že počet dezercí vzrostl od roku 2023 desetinásobně a každý měsíc dál stoupá. Mnoho takových případů je souzeno v regionech. Například v Burjatsku, které vyslalo na Ukrajinu velmi vysoký počet mužů, dnes soudy řeší trojnásobný počet dezercí.

4:43

Ukrajinu před ruskou agresí brání i umělci. ‚Sedím v zákopu a kreslím,‘ voják vystavuje grafiky z fronty

Číst článek

Podle výsledků nezávislého vyšetřování je v řadách ruské armády ještě rozšířenějším jevem korupce. Nezávislý server Vjorstka zjistil, že má dnes nové formy – vojáci uplácejí velitele, aby mohli použít jejich mobil, brát drogy nebo aby jim prošla vražda. Vysoké úplatky dávají i za to, aby byli uznáni za raněné a mohli odjet domů nebo na dovolenou anebo aby nebyli posláni na frontu.

Další náznaky potíží se objevují i v samotném Rusku. Úřady musejí povolat muže, které by dřív služby zprostily, a vyplácet vyšší odměny, aby brance získaly. Tato změna v odvodech představuje další zátěž pro regiony, které hradí většinu dodatečných nákladů.

Regionální úřady teď také vyzývají Rusy k odevzdání soukromých zbraní, aby pomohli vojákům na Ukrajině. Znamená to, že armáda je mnohem zoufalejší, než Kreml přiznává.

Ruská převaha

Ruské drony zabily v Doněcké oblasti pět lidí. Noční útoky hlásí Ukrajina i Rusko

Číst článek

Všechny tyto problémy nejsou tak závažné, aby ruské armádě znemožnily bojovat na Ukrajině dál, či dokonce postupovat, protože v počtu vojáků i zbraní má stále převahu. Naznačují však, že verze o ruské armádě na Ukrajině i o Rusech doma, které Kreml a jeho média prezentují světu, se stále více rozcházejí s realitou.

Moskva v této válce patrně čelí mnohem větším problémům, než je ochotna připustit. Tyto potíže si také zasluhují větší pozornost Ukrajiny a jejích západních stoupenců, kteří by měli na ruské slabiny více poukazovat a vytvořit vlastní propagandu a politiku, soudí Paul Goble z Jamestown Foundation.

Poslechněte si i další komentáře a analýzy Světa ve 20 minutách v audiozáznamu výše.

Gita Zbavitelová, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme