V Súdánu objevili masový hrob s 87 těly. Na vině by měly být jednotky, které bojují proti vládě
Nejméně 87 těl se našlo v masovém hrobě u města Džunajná na západě Súdánu, informoval o tom ve čtvrtek Úřad vysokého komisaře OSN. Mrtvé mají podle něj zřejmě na svědomí polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF), které bojují proti súdánské armádě. Komisař Volker Türk důrazně odsoudil zabíjení civilistů a vyzval k důkladnému vyšetření událostí a zastavení násilností.
První z 87 obětí v asi metr hlubokém hromadném hrobě, mezi nimiž je i sedm žen a sedm dětí, byly nalezeny 20. června. Podle úřadu komisaře OSN tito lidé zřejmě zemřeli při násilnostech, které následovaly po zabití guvernéra súdánského státu Západní Dárfúr Chamíse Abakara 14. června.
‚Jsme ve skutečném pekle.‘ V Súdánu znovu zesílily boje, Chartúm čelí bombardování
Číst článek
Abakar byl zabit jen několik hodin poté, co obvinil RSF z páchání genocidy. V televizním rozhovoru také požádal o mezinárodní intervenci, která by zastavila násilí v Západním Dárfúru.
„Civilisté jsou zabíjeni náhodně a ve velkých počtech,“ řekl v saúdskoarabské televizi v červnu Abakar, který za viníka násilností označil RSF a spojenecké arabské milice. Dodal, že armáda napadeným nikterak nepomáhá. Podle súdánské armády Abakara unesly a zabily RSF, které ale obvinění odmítly.
Nechala jsem v Chartúmu všechno, popisuje Češka, která po bezmála padesáti letech opustila svůj domov
Číst článek
Komisař Volker Türk ve čtvrtek odsoudil zabíjení civilistů a vyzval strany konfliktu, aby zajistily obětem bojů důstojný pohřeb. Rovněž připomněl, že podle mezinárodního práva všechny strany bojů musejí zajistit zraněným lékařskou péči. Türk rovněž vyzval k zastavení násilností a zabíjení lidí a k zastavení podněcování etnické nenávisti.
Konflikt mezi súdánskou armádou a RSF, který se odehrává především v hlavním městě Chartúmu a západních regionech země, propukl v polovině dubna a podle ministerstva zdravotnictví při něm přišlo o život nejméně 3000 lidí.
Své domovy muselo kvůli bojům opustit na 3,1 milionu lidí, z toho více než 730 000 jich uteklo do zahraničí, vyplývá z nejnovějšího odhadu Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).