Na tržnici pod širým nebem na jižním okraji Chartúmu v neděli dopadly drony. Exploze zabily nejméně 30 lidí, ale není jasné, zda útočila súdánská armáda, nebo povstalecké jednotky.
První z těl hromadného hrobu, mezi nimiž je i sedm žen a sedm dětí, byly nalezeny 20. června. Tito lidé zřejmě zemřeli při násilnostech, které následovaly po zabití guvernéra súdánského státu.
Krvavý boj o moc v Súdánu propukl 15. dubna a vyvolal rozsáhlou humanitární krizi, v jejímž důsledku muselo opustit své domovy více než 1,6 milionu lidí. Hrozí destabilizace celého regionu.
Od 15. dubna si násilnosti podle svazu súdánských lékařů vyžádaly nejméně 866 obětí, vyhnaly z domova téměř 1,4 milionu lidí, z nichž více než 350 tisíce uprchlo za hranice země.
Očití svědkové vypověděli agentuře Reuters, že výbuchy se ozvaly také v Bahrí a Omdurmánu, dvou dalších velkých súdánských městech, která od Chartúmu dělí řeka Modrý Nil.
„Situace je nesnesitelná. Opustili jsme náš dům a přestěhovali se k sousedům, abychom válce unikli, bombardování nás ale provází, kamkoli se hneme,“ uvedl 32letý muž z Chartúmu.
V Súdánu bylo ve čtvrtek večer o dalších 72 hodin prodlouženo příměří mezi súdánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory, které spolu svádějí boje od poloviny dubna.
Mezi těmi, kdo ve středu odpoledne přistáli na letišti Stansted v Londýně, byly i ženy a děti, včetně kojenců v kočárku. V Súdánu si boje od poloviny dubna vyžádaly životy více než 400 lidí.
„Budeme i nadále spolupracovat se súdánskými stranami a našimi partnery na dosažení společného cíle, kterým je návrat k civilní vládě v Súdánu,“ uvedl šéf americké diplomacie.
K okamžitému ukončení násilí v Súdánu v pondělí mimo jiné vyzvali ministři zahraničí Spojených států a Velké Británie ze summitu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 v Japonsku.
WHO obě strany konfliktu vyzvala, aby respektovaly neutralitu zdravotnických zařízení a umožnily k nim přístup zraněným. Zvláště v hlavním městě je podle organizace situace složitá.
Kdo má pod kontrolou metropoli Chartúm, není v tuto chvíli jasné. Střety propukly v sobotu právě v metropoli, odkud se rozšířily i do řady dalších míst 45milionové země na severovýchodě Afriky.
„Chci tím dát šanci jinému Súdánci či Súdánce, aby mohli náš drahý národ vést a provést ho zbývající částí přechodného období k civilní, demokratické zemi,“ uvedl Hamdok.
„Po zřícení zlatého dolu v lokalitě Nahúd ve státě Západní Kurdufán bylo vyproštěno 31 těl. Pouze jeden člověk byl zachráněn živý,“ uvedl ředitel státem vlastněné důlní společnosti Chálid Dahvija.
Členové expedice Z101, která jede ve stopách slavné cestovatelské dvojice Hanzelky a Zikmunda, porovnávají mimo jiné místa, která před 74 lety slavní cestovatelé navštívili.
Vojáci podle dohody rovněž propustí všechny politické činitele, které armáda zatkla po svržení Hamdukova kabinetu při převratu z 25. října vedeném generálem Abdal Fattáhem Burhánem.
Úřady na mnoha místech země přerušily přístup k internetu, demonstranti se proto k sobotním celostátním protestům svolávaly přes letáky, SMS zprávy, graffiti i sousedská setkání.
Súdánský generál Abdal Fattáh Burhán v pondělí rozpustil vládu a nechal zatknout některé její členy. Rada bezpečnosti OSN vyjádřila obavy z toho, že se v zemi chopila moci armáda.
Ministerstvo informací, které stále kontrolují premiérovi stoupenci, události označilo za vojenský převrat. Do ulic vyšly tisíce lidí, kteří s pučem nesouhlasí. Z Chartúmu byla hlášena střelba.
Mezi zadrženými je také člen súdánské suverénní rady, nejvyššího orgánu v zemi, který je složen ze zástupců armády a vůdců občanské společnosti. Zatčen byl rovněž premiérův mediální poradce.
Místo zvané Džabal Marágha, nacházející se v saharské poušti zhruba 270 kilometrů od hlavního města Chartúmu, bylo podle odborníků ve starověku zřejmě malou osadou či kontrolním stanovištěm.