V Polsku začíná postupně platit zákaz nedělního prodeje. V sobotu večer se proto ještě čile nakupovalo
Většina obchodů v Polsku má zavřeno. Začal totiž platit zákaz nedělního prodeje, který loni schválil polský parlament. Zatím se týká dvou neděl v měsíci. Postupně se ale rozšíří prakticky na všechny. Některé obchodní řetězce v Polsku na novinku zareagovaly prodloužením sobotní otevírací doby. Ještě pozdě večer tak mnozí Poláci vyrazili na nákupy
Fronta před pokladnami v obchodním centru ve vařsavské čtvrti Mokotów se táhne na celou šířku hypermarketu. Takové fronty tady bývají běžně v pracovní dny v podvečer, teď je ale sobota půl desátá večer.
„Jsem dopálená a nespokojená,“ stěžuje si při tlačení plného vozíku Żanna Grąbczewska. Vyšla si večer do kina s dcerou a nákup nechala na poslední chvíli.
Průzkum: půlka Čechů by zrušila zákaz prodeje o státních svátcích, druhá ho podporuje
Číst článek
„Mám tři děti a raději bych nakupovat v klidu, bez velkého plánování a v době, kdy se mi to hodí. Nemohla jsem teď ve spěchu nic najít. A sotva jsme vyšli od pokladen, uvědomila jsem si, že jsme zapomněli na chleba,“ stěžuje si.
To důchodkyně Maria Olbramska se synem jsou s novým zákazem spokojení. Že bude jeden den v týdnu zavřeno, je neobtěžuje. Zaměstnanci obchodů mají právo na volno, říkají. Ostatně proto polské odbory zákaz nedělního prodeje iniciovaly.
Obchodníci se ale obávají ztrát. Velcí i malí, jako je Jakub Żaczkiewicz, který tady před hypermarketem ve stánku prodává doplňky stravy pro sportovce.
„Den práce v neděli pro mě znamená tržbu 200 zlotých. Tento měsíc budu muset zavřít dvakrát, v dubnu bude pracovní neděle dokonce jen jedna, to dělá ztrátu 800 zlotých a to je hodně,“ vyjmenovává.
800 zlotých je v přepočtu téměř pět tisíc korun. Zákaz nedělního prodeje má přes třicet výjimek. Nevztahuje se na lékárny, pekárny nebo třeba stánky na nádražích a letištích. Supermarkety musí zavřít. Některé jako tento kvůli tomu v pátek a v sobotu prodloužili otevírací dobu do jedenácti večer.