EU je připravena odpovědět na americká cla, uvedla šéfka Komise. Protiopatření chystá i Čína a Kanada

Americká cla jsou tvrdou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud jednání selžou, zdůraznila podle tiskových agentur.

REAKCE Samarkand/Peking/Tokio/Ottawa (Aktualizováno: 7:01 3. 4. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

Trumpova cla budou pro zboží z Evropské unie činit 20 procent (archivní foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Už dokončujeme první balíček protiopatření v reakci na (americká) cla na ocel. A nyní se připravujeme na další protiopatření na ochranu našich zájmů a našeho podnikání, pokud jednání selžou,“ uvedla šéfka EK v prohlášení, které učinila ještě před summitem EU-Střední Asie v Samarkandu v Uzbekistánu.

Trump o středeční noci představil rozsáhlý balíček recipročních cel, s minimální sazbou ve výši deset procent na většinu zboží dováženého do USA, ale s dvacetiprocentní sazbou pro dovoz výrobků z EU.

‚Extrémně politováníhodná‘ cla

Čína vyzvala Spojené státy, aby jednostranná cla okamžitě zrušily, a pohrozila protiopatřeními. Uvedly to ve čtvrtek tiskové agentury s odvoláním na čínské ministerstvo obchodu. Na dovoz z Číny budou Američané uplatňovat clo 34 procent.

Čína se proti tomu rozhodně staví a určitě podnikne protiopatření, aby ochránila svá práva a zájmy, uvedlo ve čtvrtek ministerstvo obchodu a vyzvalo USA, aby řešily neshody s obchodními partnery prostřednictvím rovnoprávného dialogu, napsala agentura Reuters.

Čínské ministerstvo podle agentury AFP upozornilo, že nová americká cla „nerespektují pravidla mezinárodního obchodu a vážně poškozují práva a zájmy“ dotčených stran.

‚Amerika bude bohatá.‘ Trump oznámil odvetná cla pro řadu zemí světa, 20 procent dopadne na zboží EU

Číst článek

Japonsko Spojené státy důrazně vyzvalo, aby zrušily své rozhodnutí o zavedení cel, která jsou v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO) a poškodí globální ekonomiku a mezinárodní obchod. Uvedla to ve čtvrtek japonská tisková agentura Kjódó s odvoláním na prohlášení vládního mluvčího.

„Máme vážné obavy ohledně toho, zda jsou cla v souladu s pravidly WTO a obchodní dohodou mezi Japonskem a USA,“ řekl novinářům mluvčí japonské vlády Jošimasa Hajaši podle agentury AFP v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit nová cla ve výši 24 procent na dovoz japonského zboží do USA.

Nová americká cla jsou „extrémně politováníhodná“, uvedl před novináři japonský ministr hospodářství, průmyslu a obchodu Jodži Muto. Podle AFP dodal, že při jednání se svým americkým protějškem Howardem Lutnickem – ještě před Trumpovým oznámením – znovu důrazně vyzval Washington, aby nová cla neuplatňoval proti Japonsku.

‚Zásadní změna‘

Kanadský premiér Mark Carney přislíbil odpovědět na Trumpova cla protiopatřeními, která podle premiéra „zásadně mění“ mezinárodní obchod.

„Budeme proti těmto clům bojovat protiopatřeními,“ prohlásil Carney podle agentury AFP a varoval, že americká cla na ocel, hliník a auta „přímo postihnou miliony Kanaďanů“. Předseda kanadské vlády nicméně uznal, že Trumpova poslední oznámení „zachovávají řadu důležitých prvků našeho vztahu, obchodního vztahu mezi Spojenými státy a Kanadou“.

Na Kanadu a Mexiko se nové základní clo deset procent nevztahuje. Na zboží z těchto zemí již Trump oznámil clo 25 procent v souvislosti s obchodem s drogami a nelegální migrací. Tato cla zůstanou v platnosti a nový celní režim se na tyto země vztahovat nemá. Zachovány zůstanou také výjimky, které Trump vyjednal v rámci obchodní dohody USMCA při svém prvním funkčním období.

Reakce z Evropy

Británie chce na nová americká reciproční cla reagovat v klidu, Švýcarsko počítá s tím, že rychle rozhodne o dalších krocích. Švédsko amerického postupu lituje, nechce obchodní válku. Politici to uvedli v prvních vyjádřeních poté, co zavedení cel oznámil ve Washingtonu prezident Donald Trump. Americký ministr financí později světovým lídrům vzkázal, aby se vyvarovali eskalaci situace. „Uvolněte se, přeberte si to a počkejte,“ varoval Bessent.

„Spojené státy jsou naším nejbližším spojencem, takže náš přístup spočívá v zachování klidu a odhodlání uzavřít tuto dohodu, která, jak doufáme, zmírní dopady toho, co bylo dnes oznámeno,“ uvedl v prohlášení britský ministr obchodu Jonathan Reynolds v narážce na dohodu o hospodářském partnerství, o které obě strany jednají.

Zároveň ale poznamenal, že Británie, která nyní musí počítat s americkým clem ve výši deseti procent, má k dispozici řadu nástrojů a nebude váhat je použít.

Vlček označil Trumpova cla za velkou chybu. ‚Nezalekneme se jich,‘ zdůraznil Výborný

Číst článek

Švýcarská prezidentka Karin Kellerová-Sutterová v krátkém vyjádření sdělila, že vláda alpské země o své reakci rozhodne rychle. Švýcarsko bude čelit clům ve výši 31 procent.

Brazilská vláda zvažuje všechny možnosti, jak odpovědět na rozhodnutí Spojených států uvalit desetiprocentní clo na dovoz z největší jihoamerické ekonomiky, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na prohlášení kabinetu. Brazilský parlament ve středu přijal zákon představující právní rámec pro reakci na obchodní překážky a cla uvalená jinými státy či ekonomickými uskupeními, dodala.

„Brazilská vláda vyhodnocuje všechny možné kroky k zajištění reciprocity v bilaterálním obchodu, včetně obrácení se na Světovou obchodní organizaci, aby hájila legitimní národní zájmy,“ uvedla brazilská vláda v prohlášení. Ujistila, že zůstává otevřená dialogu, a věří, že tvrzení USA, že cla jsou reciproční, „neodrážejí realitu“.

‚Nechceme obchodní válku‘

„Švédsko se bude i nadále zasazovat o volný obchod a mezinárodní spolupráci,“ reagoval na oznámená cla, která jsou v případě Evropské unie na úrovni 20 procent, švédský premiér Ulf Kristersson, podle něhož vzájemná obchodní spolupráce přispívá k míru, technologickému pokroku i snížení globální chudoby.

„Proto hluboce lituji cesty, kterou se USA vydaly, když se snaží omezit obchod vyššími cly. Nechceme zvyšující se obchodní bariéry. Nechceme obchodní válku,“ poznamenal s tím, že jeho země je na nynější situaci dobře připravena. V rámci EU chce využít všech příležitostí aktuální vývoj zvrátit.

Italská premiérka Giorgia Meloniová, pokládaná za Trumpova blízkého evropského spojence, podle agentury Reuters uvedla, že nová cla jsou špatná a dodala, že doufá ve společnou práci s USA a Evropou na odvrácení obchodní války, která by západní svět oslabila.

Ministerský předseda Austrálie Anthony Albanese řekl, že Trumpovo rozhodnutí nebylo „činem přítele“. Austrálie ale podle něj zatím reciproční cla nezavede.

‚Mimořádná opatření‘

Korejský premiér Han Duk-so, který je současně úřadující hlavou státu, nařídil mimořádná opatření na podporu podniků, které pocítí dopady amerických cel, včetně cel na dovoz automobilů. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské ministerstvo průmyslu.

Han na schůzce s ministrem financí a dalšími nejvyššími představiteli požádal ministra průmyslu, aby aktivně vyjednával s Washingtonem o minimalizaci dopadu amerických recipročních cel. Han má odpoledne vést schůzku se soukromým sektorem, která bude projednávat reakci na americká cla, dodalo ministerstvo.

Trumpova tabulka cel proti USA neodpovídá realitě. Není jasné, odkud čísla vzal, míní ekonomové

Číst článek

Americký prezident Donald Trump o středeční noci představil rozsáhlý balíček recipročních cel, které na zboží z Koreje bude činit 25 procent, Evropské unie 20 procent a na zboží z Číny 34 procent.

Trump v živě přenášeném vystoupení v Růžové zahradě Bílého domu oznámil, že minimální clo pro všechny obchodní partnery má činit deset procent. Trump chce cly podpořit americkou výrobu. Příslušný exekutivní příkaz prezident podepsal přímo při svém vystoupení před kamerami.

Sazba amerických cel na veškerý dovoz raketově vzrostla na 22 procent z pouhých 2,5 procenta v loňském roce v důsledku nových globálních poplatků, uvalených prezidentem Trumpem, uvedl šéf výzkumu americké akonomiky v agentuře Fitch.

„Taková úroveň (celních sazeb) byla naposledy v roce 1910,“ upozornil Olu Sonola. „Toto mění pravidla hry nejen pro americkou, ale i globální ekonomiku. Mnoho zemí pravděpodobně skončí v recesi. Většinu prognóz můžete zahodit, pokud tato cla budou platit delší dobu,“ varoval.

‚Uvolněte se‘

Americký ministr financí Scott Bessent v televizním rozhovoru radil všem dotčeným zemím neodpovídat na cla, zavedená adminitrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa, protože by to vedlo k eskalaci.

„Uvolněte se, přeberte si to a počkejte, jak se situace vyvine. Protože pokud budete oplácet, dojde k eskalaci,“ varoval Bessent podle agentury AFP.

Bessent v televizi Fox News podle agentury Reuters také vysvětloval, že Rusko není na seznamu zemí, vůči kterým USA zavádí reciproční cla, protože USA s Ruskem neobchodují a na Rusko uvalily sankce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme