Ve Španělsku přejmenovali vesnici, která svým názvem vyzývala k zabíjení Židů

Do médií celého světa se dostala jedna malá vesnička v severním Španělsku. Ta si na přání svých obyvatel změnila po přibližně půl století jméno. To původní totiž vybízelo k zabíjení Židů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolorit španělského venkova (ilustrační foto)

Kolorit španělského venkova (ilustrační foto) | Foto: stock exchange

Obec Castrillo Matajudíos, ležící nedaleko Burgosu v severním Španělsku, se vrátila ke svému původnímu názvu Castrillo Mota de los Judíos (Židovský vršek).

Po jednom z pogromů se tam přibližně před tisíci lety zabydleli Židé. Když ale v roce 1623 začaly perzekuce nekřesťanského obyvatelstva Španělska, jméno se změnilo na Castrillo Matajudíos, což znamená něco jako obec zabijáků Židů. Teď se proto vrátili k původnímu jménu.

Při slavnostním přejmenování se do vesnice, která má 58 obyvatel, sjeli politici, novináři a nechyběl ani izraelský velvyslanec.

I v České republice měnila města svá jména. Asi nejznámější je Zlín, který se 1. ledna 1949 přejmenoval na Gottwaldov. O 41 let později, 1. ledna 1990, z něj byl opět Zlín.

„Historickým názvem Zlín je ode dneška s definitivní platností pojmenován Gottwaldov - město obuvi, zeleně a mládí. Stejné jméno získaly místní části a celá sídelní aglomerace okresu,“ uslyšeli posluchači rozhlasových novin.

Jména se ale měnila i po odsunu Němců po druhé světové válce. Německé nebo německy znějící názvy se nahrazovaly českými.

Například Frývaldov dostal v roce 1947 jméno Jeseník. Na Vysočině najdeme Krucemburk, který se dříve jmenoval Křížová.

Otec Madeleine Albrightové, bývalé ministryně zahraničních věcí USA, Josef Korbel se narodil v Kyšperku.Ten už dnes na mapě nenajdeme, v roce 1950 se sloučil s dalšími obcemi a přejmenoval na Orličné. To se ale místním nelíbilo, proto se město po roce znovu přejmenovalo na Letohrad. Uvažovalo se i o jménu Okurky.

„Okurky znamenaly počáteční písmena sloučených obcí – Orlice, Kunčice, Rotnek a Kyšperk,“ připomíná Lucie Vágnerová z letohradského muzea.

Komunistické vedení zvažovalo pro Letohrad ještě jiný název, a to Stalinov.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme