Ve Španělsku přejmenovali vesnici, která svým názvem vyzývala k zabíjení Židů
Do médií celého světa se dostala jedna malá vesnička v severním Španělsku. Ta si na přání svých obyvatel změnila po přibližně půl století jméno. To původní totiž vybízelo k zabíjení Židů.
Obec Castrillo Matajudíos, ležící nedaleko Burgosu v severním Španělsku, se vrátila ke svému původnímu názvu Castrillo Mota de los Judíos (Židovský vršek).
Po jednom z pogromů se tam přibližně před tisíci lety zabydleli Židé. Když ale v roce 1623 začaly perzekuce nekřesťanského obyvatelstva Španělska, jméno se změnilo na Castrillo Matajudíos, což znamená něco jako obec zabijáků Židů. Teď se proto vrátili k původnímu jménu.
Při slavnostním přejmenování se do vesnice, která má 58 obyvatel, sjeli politici, novináři a nechyběl ani izraelský velvyslanec.
I v České republice měnila města svá jména. Asi nejznámější je Zlín, který se 1. ledna 1949 přejmenoval na Gottwaldov. O 41 let později, 1. ledna 1990, z něj byl opět Zlín.
„Historickým názvem Zlín je ode dneška s definitivní platností pojmenován Gottwaldov - město obuvi, zeleně a mládí. Stejné jméno získaly místní části a celá sídelní aglomerace okresu,“ uslyšeli posluchači rozhlasových novin.
Jména se ale měnila i po odsunu Němců po druhé světové válce. Německé nebo německy znějící názvy se nahrazovaly českými.
Například Frývaldov dostal v roce 1947 jméno Jeseník. Na Vysočině najdeme Krucemburk, který se dříve jmenoval Křížová.
Otec Madeleine Albrightové, bývalé ministryně zahraničních věcí USA, Josef Korbel se narodil v Kyšperku.Ten už dnes na mapě nenajdeme, v roce 1950 se sloučil s dalšími obcemi a přejmenoval na Orličné. To se ale místním nelíbilo, proto se město po roce znovu přejmenovalo na Letohrad. Uvažovalo se i o jménu Okurky.
„Okurky znamenaly počáteční písmena sloučených obcí – Orlice, Kunčice, Rotnek a Kyšperk,“ připomíná Lucie Vágnerová z letohradského muzea.
Komunistické vedení zvažovalo pro Letohrad ještě jiný název, a to Stalinov.