Vědci připravují neobvyklý experiment s italskou sopkou

Italští vědci se chystají dráždit kobru bosou nohou - alespoň tak někteří odborníci hodnotí jejich plán navrtat vulkán ležící západně od Neapole a umístit do něj senzory, které by sledovaly aktivitu v jeho nitru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch sopky

Výbuch sopky | Foto: University Corporation for Atmospheric Research, Barry Voight, Penn State

Erupci sopky pozná každý. Na první pohled. Z jícnu tryská oranžově žhnoucí magma, které kromě fantastických vizuálních efektů, mívá i dopady podstatně méně žádoucí. Jak ale poznat, že se vulkán k erupci chystá? Zatím je to úkol, na kterém si současná věda láme zuby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Malá mluví o experimentu italských vědců

Italští vědci se chystají v nejbližších dnech zahájit pokus o monitoring toho, co se děje v nitru vulkanické formace Campi Flegrei, obsahující celkem 24 kráterů a vulkanických puklin, která leží nedaleko Neapole.

Proč něco takového vůbec dělat? Seismická aktivita v oblasti Campi Flegrei v poslední době vzrůstá a živí obavy, že dojde k erupci. Zatím naposledy se to stalo v roce 1538. V Neapoli a jejím okolí přitom žije půldruhého milionu lidí.

Vrtání se může zvrtnout

Vědci z italského Národního geofyzického a vulkanologického institutu chtějí udělat následující: provrtat se dostatečně hluboko do vulkánu, aby mohli pomocí senzorů sledovat seismickou aktivitu a teplotu v různých hloubkách. Chtějí tak zjistit, nakolik je oblast nestabilní. Začátkem října by chtěli překonat prvního půl kilometru, a ve vrtání pokračovat na jaře.

„Mně osobně to připadá trochu nerozumné, je to jako byste nechali vrtat kutila do natlakovaného papiňáku, který stále stojí na kamnech,“ hodnotí plán vulkanolog Vladislav Rapprich.

Teplota magmatu, ke kterému se vědci chtějí přiblížit, se pohybuje kolem šesti set stupňů Celsia. Co by se mohlo stát? „Může dojít k narušení celého hydrotermálního systému Campi Flegrei a dojít k výbuchu,“ míní Rapprich.

Podobný projekt rozjeli loni na Islandu. Akci ale museli zastavit, protože magma bylo mnohem blíže povrchu, než se očekávalo.

Milan Kopp, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme