Velká voda stále ohrožuje oblasti v povodí Dunaje
Povodňová situace v Německu, Švýcarsku i Rakousku se zklidňuje. Hladiny řek a jezer jsou většinou stabilní nebo klesají. Přesto jsou záchranáři v postižených oblastech stále v pohotovosti. Kritický stav zůstává v jihovýchodní Evropě.
V Bavorsku na mnoha místech voda poklesla nebo zůstala pod očekávaným maximem, přesto v povodí Dunaje zůstává stav ohrožení. Například v městečku Weltenburg se místní obávají o historicky cenný kostel, jeden z nejstarších v Bavorsku, který už byl povodněmi zasažen i v minulých letech.
V Rakousku mezitím byla ve spolkové zemi Vorarlbersko objevena už čtvrtá oběť letošní velké vody. Na většině zasažených území ale probíhají práce na odklízení škod. Nejhorší za posledních sto let - konkrétně v dopravní síti - hlásí Švýcarsko.
Některá letoviska v Alpách navíc zůstávají odříznuta od světa bahnem a sesouvající se půdou. Úřady proto nařídily úplnou evakuaci údolní části Bernu ležící u řeky Aar. Mimo provoz jsou také mnohé železniční tratě.
Špatná je ale i nadále situace v Rumunsku, kde jen během uplynulých 24 hodin zahynulo sedm lidí, celkový počet obětí tak stoupl na 25. S velkou vodou zápasí i v Moldavsku, Slovinsku, Chorvatsku a Bulharsku.
Záplavám stále čelí i polské Těšínsko
Rozvodněné řeky ohrožují celé Slezsko. Nejhorší situace panuje na Těšínsku. Vodní toky tam překročily stav pohotovosti a na mnoha místech se vylily z břehů. Zatopily sklepy domů i důležité dopravní tepny. V polském Těšíně se kolem fryštátské ulice vytvořilo jezero o velikosti jednoho kilometru čtverečního a zatopilo sklady velkoobchodů.
Záchranáři se snaží obyvatele nejohroženějších lokalit evakuovat, ti ale často nechtějí své domovy opustit. Na Těšínsku už sice voda přestala stoupat, situaci ale komplikuje havárie trafostanice a únik ropných produktů.
Polská policie doporučuje řidičům, aby se dnes a zítra Těšínsku raději vyhnuli. Ještě odpoledne byla zcela neprůjezdná silnice z Těšína do Karviné i na Slovensko.