Více než 30 let na útěku. Německá policie zadržela jednu z posledních členek Frakce Rudé armády

V mládí se přidala k teroristům, nejspíš se zapojila do několika atentátů a pak strávila více než 30 let na útěku, kdysi údajně vypomáhala ozbrojenými loupežemi. Tato životní etapa skončila až v jejích 65 letech, a to cvaknutím želízek. Řeč je o jedné z posledních členek skupiny Frakce Rudé armády (RAF) Daniele Klettové.

Od stálého zpravodaje Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německé úřady už potvrdily, že zadržely jednu z posledních členek Frakce Rudé armády. Podle informací magazínu Spiegel ji odhalili díky otiskům prstů a policisté si pro ni zašli do bytu v berlínské čtvrti Kreuzberg, kde žila pod pseudonymem s italským pasem. Policisté v jejím pokoji také našli munici.

Soud udělil dodatečný trest teroristovi, který zaútočil na synagogu v Německu. Pokusil se utéct z vězení

Číst článek

Klettová při zatčení nekladla odpor. V ilegalitě žila více než 30 let a státní zástupci ji mimo jiné viní z pokusu o vraždu a z řady ozbrojených přepadení. Společně se dvěma dalšími komplici, kteří jsou stále na útěku, prý vykrádala supermarkety a auta, co převážela peníze. Nejspíš aby měla z čeho platit účty.

Pachatelé při těchto akcích dohromady naloupili v přepočtu kolem 25 milionů korun. Policisté proto Kletovou hledali nejen kvůli členství v RAF. V teroristické buňce se pravděpodobně podílela i na jejím úplně posledním atentátu, a to na útoku na vězení Weiterstadt v roce 1993.

Daniela Klettová patřila ke třetí generaci frakce Rudé armády, která fungovala od začátku 70. do konce 90. let a kvůli postupnému zatýkání členů musela třikrát obměnit celé vedení.

Právě s třetí generací jsou dodnes spojené záhady. Skupina od poloviny 80. let provedla i vraždy, které stále nejsou objasněné a někdy byly provedené tak profesionálně a s takovým materiálem, až je otázkou, jestli RAF nepomáhal cizí stát. A to nejen Východní Německo, kde je to jednoznačně prokázané.

Neznámí pachatelé

Novinářka Catherine Beltonová s odvoláním na anonymní zdroje naznačuje, že teroristy podporovala také sovětská KGB a spojkou mohl být i tehdejší drážďanský rezident Vladimir Putin. I když zrovna toto Ashtonová opírá pouze o výpověď jednoho člena RAF.

Sní o válce, výcvikových táborech a obdivují zločince. Mládežnické odnoži strany AfD hrozí zákaz

Číst článek

Daniela Klettová by mohla s vyšetřováním pomoci. Díky stopám DNA je prokázané, že se mohla podílet na střelbě na americké velvyslanectví v Bonnu v roce 1991.

Pro Němce je Frakce Rudé armády emotivní téma. Hlavně pro starší ročníky je to pořád námět k diskusi. Hlavním problémem je, že u většiny atentátů se dodnes nenašel žádný viník. Ať už jde o vraždy generálního státního zástupce, kdysi nejvlivnějšího zástupce německého byznysu Hannse Martina Schleyera nebo atentáty na ředitele Deutsche Bank anebo šéfa úřadu, který měl privatizovat firmy bývalé NDR.

Ani u jedné z těch kauz není nalezen pachatel. No a vzhledem k věku možných pachatelů je šance na vyřešení jakéhokoliv z těch případů stále menší a menší.

Před deseti dny vyvolal poprask jeden muž, který tvrdil, že s ním ve vagonu sedí jeden z trojice hledaných teroristů a obratem zavolal policii. Na nádraží policejní komando obklíčilo vlak, ale vzápětí se zjistilo, že šlo o omyl. 

Václav Jabůrek, hof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme