‚Její příběh byl příběhem Ameriky.‘ Na pohřbu Albrightové promluvil i prezident Biden

Vzpomínáme na hrdou Američanku a dceru České republiky, řekl na pohřbu bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové americký prezident Joe Biden. Věděla, jaké je snášet válku a prchat před pronásledováním, nikdo ve 20. a 21. století podle Bidena nebránil svobodu tak jako ona. Nikdy také nezapomněla na svůj původ, dodal prezident na smutečním obřadu ve washingtonské katedrále před asi 1400 hosty.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 19:50 27. 4. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden během projevu na pohřbu Madeleine Albrightové

Americký prezident Joe Biden během projevu na pohřbu Madeleine Albrightové | Zdroj: Reuters

„Jméno Albrightové je stále synonymem Ameriky jako síly pro dobro ve světě,“ řekl Biden. Připomněl přitom slova, která Albrightová pronesla na pohřbu českého prezidenta Václava Havla v roce 2011: „Vrhal světlo na ta nejtemnější místa a neustále nám připomínal závazky, které máme jeden vůči druhému“. „Tato slova platí i pro Madeleine,“ řekl Biden.

US prezident Joe Biden jako první řečník pohřbu @Madeleine Albright:

- nazval ji “dcerou Česka”
- zmiňuje Václava Havla
- označuje @Madeleine Albright za jeden z důvodů, proč je teď NATO silné
- za hrdou Američanku a bojovnici za svobodu v 20./21. století
- uměla jednat s diktátory i tančit v OSN

17:44 – 27. 04. 2022

42 802

Albrightová se narodila v roce 1937 v české židovské rodině v Československu. Po vyhlášení protektorátu její rodina utekla do Británie a po komunistickém převratu v roce 1948 se Albrightová usadila v USA. Mezi lety 1993 až 1997 byla Albrightová velvyslankyní USA při OSN a od roku 1997 pak čtyři roky ministryní zahraničí. V té době byla nejvýše politicky postavenou ženou v historii USA.

„Její příběh byl příběhem Ameriky,“ řekl Biden o životní dráze Albrightové, která podle něj brala službu Spojeným státům jako nejvyšší životní poctu a byla vděčná za možnosti, které jí její nová vlast poskytla.

Bývalý velvyslanec v USA Kolář: Madeleine Albrightová byla strhující, budiž jí věčná sláva

Číst článek

Albrightová zemřela 23. března na rakovinu. Na smutečním obřadu o jejím životě a politické kariéře promluvila rovněž bývalá ministryně zahraničí a neúspěšná kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová a tři dcery Albrightové – Anne, Alice a Katie.

V předních lavicích v katedrále se usadili současní i bývalí nejvyšší činitelé USA, kromě prezidenta Joe Bidena například někdejší šéfové Bílého domu Barack Obama a Bill Clinton. Mezi účastníky pohřbu je rovněž ministr zahraničí Antony Blinken, šéf Pentagonu Lloyd Austin či neúspěšný kandidát na prezidenta z voleb v roce 2000 Al Gore.

Na pohřeb se vypravila i česká delegace, kterou vedl ministr zahraničí Lipavský. Piety se účastnili také předseda Senátu Miloš Vystrčil, místopředseda Senátu Jiří Růžička a předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer. Součástí české delegace jsou i bývalí velvyslanci ve Spojených státech Petr Kolář a Michael Žantovský.

Pozvání od jedné z dcer Albrightové obdržela i vdova po Václavovi Havlovi Dagmar, která se však podle svého vyjádření nemohla zúčastnit kvůli pracovní vytíženosti.

Všichni účastníci přitom měli na žádost rodiny zesnulé uvnitř nasazené roušky. Washington se v posledních týdnech potýká s poměrně rychlým nárůstem počtu nakažených koronavirem.

jkb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme