Ověřovna, projekt Českého rozhlasu zaměřující se na vyvracení nesmyslů šířených na internetu, funguje už tři roky. Za tu dobu se nám podařilo vyvrátit a vysvětlit téměř dvě stovky šířených nesmyslů.
Podívejte se na přednášku Timothyho Snydera na konferenci Českého rozhlasu Plus a Knihovny Václava Havla Hranice (ne)svobody. Kromě tlumočené verze nabízíme i záznam v originále.
Krajanský spolek Bohemian Benevolent and Literary Association pronajmul prostory nadaci Moms for Liberty (Matky za svobodu), na poslední chvíli už nemohl od smlouvy odstoupit.
Během roku vyrazil tým Ověřovny také mezi čtenáře s přednáškami a workshopy. Práci ověřovatelů si vyzkoušelo patnáct seniorů. Jak poznávat falešné zprávy jsme školili také třeba městské policisty.
Přednáška se měla konat na VŠE příští týden během takzvaného „týdne inovací“. „Myslím, že důvody jsou zřejmé. Vždyť vidíte, co všechno se děje,“ vysvětluje Ševčík, proč ke zrušení přistoupil.
Co bude obsahem přednášky, Ševčík nechtěl uvést. „Nechte se překvapit, přijďte se podívat,“ uvedl děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické na dotaz Českého rozhlasu.
Na školu nikdy reálně nenastoupila, nezapsala si předměty. Proto došlo k jejímu vyloučení hned po zimním semestru, tvrdí informovaný zdroj z Univerzity Karlovy.
Studenti se budou mimo jiné soustředit na to, jak pornografie zrcadlí a posiluje sexuální nerovnosti, a zároveň si udržuje potenciál zpochybňovat sexuální a genderové normy.
Nové pravidlo se ale nevztahuje na slavnostní akce, tedy například promoce. Povinnost testování dál platí na kolejích a nutné je i nošení roušek v budovách mimo učebny.
Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že vysokoškoláci nemají během prezenční výuky žádné omezení, pouze musí nosit respirátory. Vládní právníci čtou mimořádné nařízení ale jinak.
Už 32 let nabízejí vědecké komunitě i veřejnosti nové poznatky o evoluci a souvisejících tématech. Z Biologických čtvrtků ve Viničné se stal fenomén české akademické sféry.
Pracovník věznice Valdice Pavel Kuřátko válcoval žáky na své přednášce jako mukly v base. Tak hodnotí kontroverzní video přednosta kliniky adiktologie Michal Miovský.
Francouzský trenér Gérard Houllier už ve velkém fotbalu není vidět tak jako ještě před pár lety, kdy koučoval reprezentaci Francie, Liverpool nebo Lyon. V 67 letech má ovšem dostatek zkušeností a vědomostí na to, aby je mohl předávat dále.
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg chce získat přízeň čínské veřejnosti. Při přednášce na univerzitě v Pekingu proto ke studentům promluvil čínsky. Jeho vystoupení mělo velký ohlas.
České hrady a zámky lákají prázdninové návštěvníky na atraktivní program. Výjimkou není ani nejvýše položený královský hrad Kašperk na Klatovsku. Tam vrcholí Týden oživené historie.
Jak vypadal vesmír na začátku a co to je Higgsův boson? V českobudějovickém planetáriu o tom dnes bude přednášet přední popularizátor astronomie, profesor Petr Kulhánek. Přednáška nese tak trochu poetický název: Higgsův boson aneb Příběh výběrčího daní.
Ve zdické knihovně se dnes bude mluvit o městském znaku. Akce souvisí s oslavami dvaceti let od povýšení Zdic na město. To je jedno z nejmladších na Berounsku, a jak Český rozhlas zjistil, místní lidé podobu svého znaku téměř vůbec neznají.
Stovky lidí přišly na přednášku tibetského duchovního vůdce dalajlamy do pražské Tipsport arény. Tématem přednášky je 'Laskavost a vzájemná úcta v dnešní společnosti'. Podle dalajlámy by se laskavost měla promítnout například do vzdělávání dětí.
V Sezimově Ústí na Táborsku mohou dnes zájemci navštívit přednášku o bývalém československém prezidentovi Edvardu Benešovi a jeho roli při takzvaném Vítězném únoru, komunistickém puči v roce 1948. Přednáška se bude věnovat i prezidentově manželce Haně Benešové, například tomu, jak na ni nazírala pozdější komunistická propaganda.
Prezident Václav Klaus dnes navštíví hornorakouský Linec. Vystoupí tam s přednáškou o ekonomické situaci v Evropě, sejde se s místními politiky i se zástupci průmyslu a podnikatelů. Českého prezidenta přivítá v Linci možná i několik menších demonstrací.
Snaha o zachování eura povede postupně ke ztrátě svobod zemí eurozóny a jejích obyvatel. Prezident Václav Klaus to řekl při dnešní debatě na Vysoké škole ekonomické v Praze.
Západočeská universita v Plzni pořádá kolokvium o soudobém antisemitismu. Shodou okolností ve stejnou dobu zveřejnila nadace Friedricha Eberta zprávu, podle které v Německu přibylo zastánců krajně pravicových názorů. S větou ‚I dnes je ještě vliv židů příliš silný‘ souhlasilo přes sedmnáct procent dotázaných.
Předsedkyně Svazu vyhnanců Erika Steinbachová odřekla kontroverzní cyklus přednášek na univerzitě v Postupimi. Vedly ji k tomu násilnosti doprovázející první z řady proslovů o "dějinách německého osidlování Střední a Východní Evropy." Minulý týden se o ně postarala asi stovka radikálních studentů, která univerzitní sál zablokovala a vzala útokem.