Viktor Orbán na křižovatce. Čeká ho vyhazov, omluva, nebo změna evropského stranického dresu?

Evropští křesťanští demokraté budou ve středu odpoledne řešit, zda maďarská vládnoucí strana Fidesz Viktora Orbána bude moci zůstat v Evropské lidové straně. Trpělivost jim došla poté, co Orbán polepil Maďarsko billboardy, které obviňují předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a finančníka George Sorose z oslabování ochrany hranic a podpory migrace. Sám Juncker je pro vyloučení Fideszu. Jaké možnosti má ale sám Orbán?

Brusel/Budapešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Fidesz oficiálně trvá na tom, že chce v Evropské lidové straně (EPP) zůstat. „Nevedeme rozhovory s žádnou jinou skupinou,“ řekl v úterý serveru Politico.eu kandidát na europoslance a mluvčí Orbánovy strany Balász Hidvéghi.

Sám Orbán ale rétoricky přitvrdil o víkendu, když v rozhovoru pro německý list Welt am Sonntag. Označil své odpůrce v EPP za „užitečné idioty“. Kampaň vadí i některým českým poslancům z EPP. „Jde na hraně toho, co je ještě únosné,“ komentovala v pondělí Orbánovy výroky pro iROZHLAS.cz poslankyně Michaela Šojdrová z KDU-ČSL.

„Nemohu chtít být členem EPP a zároveň veřejně dělat kampaň na kritice člověka, který za EPP dělá předsedu Evropské komise,“ řekl k tomu redakci šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

Orbán podle kritiků překročil hranici, Evropská lidová strana bude hlasovat o vyloučení jeho Fideszu

Číst článek

EPP v pondělí zahájila proceduru, na jejímž konci by mohlo být vyloučení Fideszu z jejích řad. Hlasovat se má ve středu 20. března. To, jaké má teď Orbán možnosti, analyzoval server Politico.eu.

Zůstat v EPP?

Aby mohl Orbán v EPP zůstat, čeká ho podle Politica nejspíš veřejná omluva za výroky i za domácí kampaň. Zastřešující kandidát evropských lidovců Manfred Weber, takzvaný spitzenkandidát, minulý týden německému Spiegelu řekl, že Orbán „svými výroky a plakátovou kampaní vážně poškodil EPP“. V dopise předsedovi EPP Josephu Daulovi napsal Weber, že trvá na tom, aby Orbán kampaň zastavil, uvědomil si důsledky a také vyřešil spor se Středoevropskou univerzitou.

Pro Orbána by byla omluva těžké sousto. Jak vysvětlit voličům, kterým servíruje v kampani protimaďarské spolčení Junckera se Sorosem, že se omlouvá? Není navíc jisté, že by EPP omluvu přijala.

Podle aktuální projekce rozdělení mandátů v příštím Evropském parlamentu by Orbánův Fidesz získal v květnových volbách 53 procent, což by znamenalo i 13 poslanců pro frakci evropských lidovců.

To pro EPP není zanedbatelné číslo, protože odhady předpovídají oslabení nejsilnější parlamentní frakce ze současných 271 poslanců na 181. V Maďarsku by přitom oproti současnému stavu o jeden mandát posílila.

Přidat se k Salvinimu a Le Penové?

I když Fidesz říká, že s žádnými jinými skupinami nevyjednává, podle členů skupiny Evropa národů a svobody (ENF) takové rozhovory probíhají.

Pokud by se Fidesz k ENF přidal, ocitl by se v Evropském parlamentu ve frakci s Ligou Mattea Salviniho, Národní fronta Marine Le Penové a Svobodnou stranou Rakouska Hienze-Christiana Stracheho.

Společný mají strany vlídný přístup k putinovskému Rusku a sdílí i euroskepticismus vůči unijnímu rozhodovacímu procesu.

Liší se ale například v otázkách migrace: Orbánovo odmítání jakýchkoli žadatelů o azyl naráží na požadavky Salviniho na přerozdělovací mechanismus migrantů, kteří přistávají k italským břehům. Národní fronta zas nevidí ráda evropské peníze směřující do středo a východoevropských zemí.

‚Užiteční idioti,‘ označil Orbán své odpůrce z EU. Odchod Merkelové z politiky je podle něj ztrátou

Číst článek

Z českých stran chce s ENF v případě volebního úspěchu spolupracovat hnutí Úsvit Tomia Okamury.

Přidat se ke konzervativcům?

Vstupu Fideszu mezi Evropské konzervativce a reformisty (ECR) by mohla napovídat náklonnost s vládnoucí polskou stranou Právo a spravedlnost. Orbán je přitom teď v EPP společně s hlavní polskou opoziční stranou Občanskou platformou.

ECR, jejíž spitzenkandidátem je Jan Zahradil z české ODS, navíc nové posily hledá: kvůli brexitu bude výrazně oslabena odchodem britských konzervativců.

Háček by ale mohl být přístup k Rusku. Polsko a Maďarsko sice totiž spojuje postoj k migraci i k Bruselu (nezasahujte nám do našich věcí!), Rusko ale Poláci vnímají jako přirozeného nepřítele, zatímco Orbánova vláda je k němu vstřícná.

Vytvořit novou skupinu?

Vůdcovské ambice Orbána na evropské scéně nejsou podle řady pozorovatelů tajemstvím, vyloučené tudíž není ani to, že založí zcela novou evropskou skupinu a osloví s ní konzervativce v Polsku, Německu, Itálii a severoevropské euroskeptiky.

Proti tomuhle scénáři ale mluví blízkost termínu evropských voleb – strany už jednaly nebo aliance právě uzavírají.

Počká a uvidí?

Pokud evropští lidovci ve středu Fidesz ze svých řad nevyloučí, může maďarský premiér jen čekat, jak květnové volby dopadnou a zda se rozložení sil v parlamentu změní výrazněji. Jestli EPP členství Fideszu pozastaví nebo ze strany vyloučí, znamenalo by to nižší finanční příspěvky.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme