Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová má oficiální nominaci na další funkční období. „Svůj mandát pojala jako servis pro lídry členských států," říká zpravodajka z Bruselu.
Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko v exkluzivním rozhovoru pro podcast Bruselské chlebíčky zmiňuje také tři „kouzelná slůvka“, za kterými se skrývají ukrajinské nejpalčivější potřeby.
Český rozhlas oslovil europoslance, kteří chtějí svůj post obhájit, ale i nové kandidáty do europarlamentu s otázkou, zda by Ursulu von der Leyenovou v dalším funkčním období podpořili.
„Současným českým partnerem (Renew) je Babišovo hnutí ANO, které je zosobněním naprostého opaku toho, na čem si STAN zakládá,“ odkazoval na hlavní problém lídr pro eurovolby Jan Farský.
Stále častěji zaznívají hlasy zevnitř Evropské lidové strany (EPP) volající po spojenectví s konzervativní frakcí ECR. Z kandidátů KDU-ČSL se k této cestě přihlásili Tomáš Zdechovský a Ondřej Mikmek.
Starostové řeší dilema, kam se po eurovolbách přiklonit. „Liberální STAN“ totiž nyní sedí ve středo-pravicové Evropské lidové straně (EPP), nikoliv v liberální frakci Renew.
Zůstane ODS po eurovolbách ve frakci evropských konzervativců? Jak vyplývá z ankety iROZHLAS.cz, většina členů je jednoznačně pro, vedení strany ale volí mírnější tón.
Na evropské scéně sice jejich zástupci vystupují v konstruktivně a v souladu, evropské strany si ale všímají i domácí politiky. Tam je problém u slovenského Smeru, maďarského Fideszu i českého ANO.
„Strana zcela transparentně spolupracuje s úřady a poskytuje jim všechny relevantní informace a podklady,“ uvedla EPP v prohlášení zveřejněném na jejích internetových stránkách.
Bývalému ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi, který ve své zemi čelí vyšetřování kvůli podezření z velezrady, v pondělí úřady dovolily vycestovat ze země. Míří na summit evropských lidovců
EU musí podle Evropské lidové strany, největší frakce Evropského parlamentu, vybudovat společnou kybernetickou a protiraketovou obranu. Šéf frakce Manfred Weber to uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál.
Zadržen byl i někdejší ministr financí Vladislav Goranov, bývalá šéfka rozpočtového výboru bulharského parlamentu a někdejší vedoucí tiskového odboru vlády.
Slovinsko čeká zvládnutí šestiměsíčního předsednictví v Radě Evropské unie. Po technické stránce svou roli nejspíš zvládne, dokáže ale vyřešit vnitřní rozbroje? Zamýšlí se komentátor Thomas Kulidakis.
Orbán má názorově blízko k politikům, jejichž strany jsou členem protiunijní skupiny Identita a demokracie. Sám v minulosti řekl, že se spřízněnými stranami jedná o novém politickém spojenectví.
Orbánovský Fidesz dokázal přes deset let hrát v Evropském parlamentu šikovnou výměnnou hru podpory většinových názorů své frakce za příslušnost k Evropské lidové straně.
Odchod 11 poslanců Fideszu je vyústěním několikaletého vnitřního sporu největší europoslanecké skupiny, zda má v jejích řadách místo strana, která podle mnohých vzdaluje Maďarsko evropským hodnotám.
Ministerský orgán Eurozóny zvolil za nového předsedu irského ministra financí Paschala Donohoea. Ten povede euroskupinu v době, kdy bude rozhodovat o podobě balíku na obnovu ekonomiky po pandemii.
Premiér Andrej Babiš (ANO) se také vymezil vůči kritice šéfky kontrolní delegace Moniky Hohlmeierové, kterou označil za „pomatenou“, a trvá na tom, že problematice nerozumí a urazila české zemědělce.
Tímto tahem se německá kandidátka Ursula von der Leyenová snaží získat podporu europoslanců před úterním klíčovým hlasováním o jejím nástupu do čela Evropské komise.
Eurovolby přes ztrátu desítek mandátů vyhrála Evropská lidová strana, do jejíchž řad kromě jiných patří také zřejmě nejvlivnější člen Evropské rady, německá kancléřka Angela Merkelová.
Rozhodnutí padlo při hlasování delegátů členských stran formace na shromáždění v Bruselu. Postih byl schválen poté, co k němu vyzvalo 13 členských stran.
V dopise, který rozeslal evropským konzervativním politikům, maďarský premiér upozorňuje, že Fidesz nechce měnit své postoje ohledně migrace, ochrany křesťanské kultury a budoucnosti Evropy.
Evropským lidovcům se nelíbí kampaň maďarské vlády, která spojuje předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera s podporou migrace a s oslabováním ochrany hranic.