Cílem nařízení je bojovat proti ničení lesů na jiných kontinentech i v Evropě. Při uvádění na trh Evropské unie budou firmy u některých produktů dokládat, že nepocházejí z nedávno odlesněné půdy.
„My bychom velmi rádi prosadili co nejvíc z našeho politického programu, mimo jiné například revize některých legislativ v rámci tzv. Green Dealu,“ popisuje Vrecionová pro Radiožurnál.
„Pro strany to má i finanční výhody. Budou dostávat nemalé finanční prostředky na to, aby se propagovaly, aby mohly využívat sociální sítě, dojde i k posílení think-tanků,“ říká bývalá europoslankyně.
Italská premiérka Giorgia Meloniová stále nerozhodla, zda její strana Bratři Itálie (FdI) bude hlasovat pro druhý mandát Ursuly don der Leyenové v čele Evropské komise.
Patriotů pro Evropu je čím dál víc, vzniká třetí nejpočetnější frakce v EP. Přihlášku nově podali Salvini, Wilders, Le Penová a taky Turek. Jací Patrioti budou?
Hnutí SPD nebude součástí Patriotů pro Evropu, protože mu vadí přítomnost stran, které hlasovaly pro Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal). Uvedl to předseda hnutí Tomio Okamura.
Krátce poté, co byl oznámený záměr ustavit novou europarlamentní frakci Patrioti pro Evropu, vyrojili se posměváčkové, kteří tvrdili, že tři zakládající strany si prostě zbyly.
Jaké hodnoty zastávají strany, se kterými se spojuje sedm europoslanců hnutí ANO a dva nováčci Přísahy a Motoristů? iROZHLAS.cz a Radiožurnál je představují v medailoncích.
Viktor Orbán dělá všechno pro to, aby jeho cesta do Ruska byla vnímána jako součást unijního předsednictví, kterého se Maďarsko ujalo na začátku července. Jde ale pouze o jeho záležitost.
Ochotu začlenit se do této frakce také vyjádřila krajně pravicová portugalská formace Dost (Chega) a španělské krajně pravicové uskupení Vox. Očekává se, že se připojí i italská Liga Mattea Salviniho.
Polská strana Právo a spravedlnost zůstává součástí frakce Evropských konzervativců a reformistů v Evropském parlamentu. Popřela tak spekulace o zapojení do nově oznámené frakce Babiše a Orbána.
Na půdorysu změny uspořádání europarlamentu probíhá další dějství boje mezi opozičními ANO a SPD. Podle odborníků mohlo být za Babišovým tahem s novou frakcí i to, že vycítil Okamurovu slabost.
Hnutí ANO Andreje Babiše se rozhodlo odejít z Renew, liberální frakce Evropského parlamentu (EP), a podle různých zpráv koketuje s vytvořením nové frakce.
Hlasují o návrzích, tak jak je vyjednali jiní, a mohou nezávazně vystoupit na plénu parlamentu. Jejich vliv na podobu projednávané legislativy je nulový, protože se dojednává mezi hlavními frakcemi.
Koalice Stačilo! ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. Nyní řeší, v jaké frakci zasedne. „Jedná se velmi intenzivně, protože řada starých norem neplatí,“ popisuje Kateřina Konečná.
V Evropském parlamentu se rýsují základy frakcí, ve kterých europoslanci zakotví na příštích pět let. Zůstanou čeští matadoři ve stejných politických rodinách jako doposud? A kam se vrhnou nováčci?
Většina z 21 českých europoslanců se tento týden vydala do Bruselu, kde jednali o formování frakcí. Web iROZHLAS.cz a Radiožurnál zjišťovaly, jak proces probíhá.
Posílení krajní pravice může podle expertů znamenat, že Evropský parlament nebude příliš nakloněný přijímání norem souvisejících s bojem proti změnám klimatu.
Europoslanci AfD se neúspěšně pokoušeli zabránit vyloučení celé strany tím, že vedení ID navrhli vyškrtnout z frakce jen lídra strany Maximiliana Kraha.
Ve frakci ECR je i česká ODS, která se spolu se slovenskými, belgickými či švédskými kolegy proti vstupu Fideszu vymezuje. Naopak italská premiérka Giorgia Meloniová měla Orbánovi členství přislíbit.
Starostové řeší dilema, kam se po eurovolbách přiklonit. „Liberální STAN“ totiž nyní sedí ve středo-pravicové Evropské lidové straně (EPP), nikoliv v liberální frakci Renew.
Na evropské scéně sice jejich zástupci vystupují v konstruktivně a v souladu, evropské strany si ale všímají i domácí politiky. Tam je problém u slovenského Smeru, maďarského Fideszu i českého ANO.
Je rezoluce Evropského parlamentu jen nezávazným politickým gestem, jak tvrdí zástupci hnutí ANO, nebo důležitý signál odhalující slabé postavení českého premiéra v EU a předzvěst věcí příštích?