Vítězem řeckých voleb je proevropská Nová Demokracie
Vítězem řeckým voleb je konzervativní Nová Demokracie, která chce udržet Řecko v eurozóně a dodržet své závazky vůči svým věřitelům. Lídr konzervativců Antonis Samaras to prohlásil v Athénách. Po sečtení poloviny všech hlasů má jeho strana náskok čtyř procent před levicovou stranou Syriza. Třetí je socialistická strana PASOK.
Porážku už také uznal lídr Syrizy Alexis Tsipras, který v předvolební kampani sliboval, že roztrhá dohody o úsporných opatřeních a že Řecko nebude splácet své dluhy. Teď tahá v Řecku za delší konec lana proevropská koalice.
Zatím není jasné, kdo vstoupí do koalice s Novou demokracií. Pravděpodobné je, že to bude socialistická strana Pasok, která chce také udržet zemi v reformním kurzu a tím pádem také v eurozóně.Nová demokracie i PASOK podporují úsporný plán, který je podmínkou Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu k poskytnutí záchranné půjčky.
Po sečtení čtyř pětin hlasů jich má Nová demokracie 30 procent, koalice SYRIZA získala 26,5 procenta hlasů. Pro Novou demokracii zisk znamená 130 křesel, včetně bonusu 50 mandátů pro vítěze, pro koalici SYRIZA 71 křesel. Třetí PASOK má zatím 12,5 procenta hlasů, což reprezentuje zisk 33 poslaneckých míst.
Z předběžných výsledků je už zřejmé, že podporu v podstatě vůbec neztratila ani neonacistická strana Zlatý úsvit, má přibližně 7 procent, oslabili ale komunisté, protože hodně jejich hlasů přetáhla právě levicová SYRIZA. Tato strana od květnových voleb téměř zdvojnásobila svůj volební úspěch.
Výsledek voleb s napětím očekává celá Evropa. Nová řecká vláda by se totiž měla rozhodnout, zda bude dál pokračovat v reformách a zůstane nadále v eurozóně, nebo měnovou unii opustí.
Řekové ale podle prezidenta Václava Klause za současnou krizi eurozóny nemůžou. Řecko je podle něj obětí a Evropská unie ho do eurozóny nikdy neměla přijmout. "Já vždycky říkám, že Řekové nezpůsobili krizi, Řekové jsou obětí eurozóny," řekl Klaus.
Exkluzivně: Výsledek řeckých voleb neovlivní řešení krize eurozóny, prohlásil Klaus
Číst článek
S tím ale nesouhlasí ministr zahraničí za TOP 09 Karel Schwarzenberg. Řekové sice euro přijmout neměli, k tomu je ale prý nikdo nenutil. Připomněl, že řecká levice i pravice falšovala statistiky a ekonomická data, jen aby mohla vstoupit do eurozóny.
„Nemůžeme říct, že oni jsou nevinní. Prostý Řek na ulici za to nemůže. Ale přiznejme, že politici, ti, co byli u moci, si mohli všeho užívat, ale normální občané na tom byli mnohem bídněji. Tam několik věcí nebylo v pořádku,“ zdůraznil Schwarzenberg.
Na výsledky řeckých voleb s napětím čeká zbytek Evropské unie
Číst článek