Putin wagnerovce potřebuje, patrně se je pokusí včlenit do armády, odhaduje americký institut
Po tažení Wagnerovy skupiny na Moskvu přestane tato soukromá armáda pravděpodobně fungovat jako samostatná organizace. A její šéf Jevgenij Prigožin už zřejmě nebude její součástí. Uvedl to ve své nejnovější analýze americký Institut pro studium války (ISW). Ruský prezident Vladimir Putin ale podle analýzy wagnerovce potřebuje k podpoře svých operací na Ukrajině i jinde na světě. A bude se je snažit včlenit do struktury ministerstva obrany.
Prigožin v pátek přiměl tisíce svých bojovníků, aby se na znamení nesouhlasu s ruským armádním velením vydali z Ukrajiny přes Rostov na Donu na jihu Ruska směrem na Moskvu.
Příští pokus o vojenský převrat může být daleko lépe připravený a pro Kreml nebezpečnější, míní odborník
Číst článek
V sobotu ale šéf wagnerovců tažení odvolal na základě mlhavé dohody s Kremlem, kterou zprostředkoval běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Sám Prigožin se měl podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova přesunout do Běloruska, jeho místo pobytu je ale dosud nejasné.
Nicméně soukromý Prigožinův tryskáč už přistál na vojenském letišti u běloruského Minsku. S odvoláním na údaje serveru Flightradar o tom píše účet Belaruski Gajun.
Putin ve svém pondělním projevu prohlásil, že wagnerovci mohou jet za Prigožinem do Běloruska, pokud chtějí. Podle analytiků z amerického institutu na ně ale pravděpodobně Kreml v takovém případě bude pohlížet jako na zrádce.
„Putin se ve svém projevu z 26. června snažil přesvědčit co nejvíce bojovníků a velitelů z řad wagnerovců, aby se přidali k ruským armádním silám a dál bojovali proti Ukrajině. Zároveň chtěl, aby se jednotliví wagnerovci, kteří jsou nejloajálnější k Prigožinovi, identifikovali,“ stojí ve zprávě institutu.
Putinova snaha začlenit wagnerovce do sil spadajících pod ministerstvo obrany ukazuje, že potřebuje zkušenou a efektivní sílu, uvádí také institut.