Vojenská operace NATO v Libyi je u konce, trvala 8 měsíců

Operace Severoatlantické aliance v Libyi dneškem končí. Trvala od března a nebude pokračovat, přestože nová libyjská vláda žádala o její prodloužení do konce tohoto roku. Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena byl zásah z vojenského hlediska úspěchem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Fogh Rasmussen

Generální tajemník NATO Fogh Rasmussen | Zdroj: Reuters

„Historický mandát Spojených národů jsme bezezbytku naplnili. Šlo o prosazení bezletové zóny, zbrojního embarga a ochranu obyvatel. Operace Unified Protector je jednou z nejúspěšnějších v historii NATO. Svůj vojenský úkol jsme splnili,“ řekl Anders Fogh Rasmussen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Operaci NATO v Libyi zhodnotil na Radiožurnálu český velvyslanec při NATO Martin Povejšil

Nálety mezinárodních sil přinesly v polovině března zásadní zvrat ve vývoji povstání proti Mummaru Kaddáfímu. Generální tajemník NATO ocenil dobrou práci všech, kdo se do operace Unified Protector zapojili.

„Udělali jsme to společně, pro libyjský lid, aby mohl vzít svou budoucnost do vlastních rukou. Libyjci osvobodili svou zemi. Tohle je jejich vítězství. A NATO je připraveno pomoci, pokud to bude potřeba, a pokud ho o to požádají,“ uvedl Anders Fogh Rasmussen.

„Základním kritériem pro dynamickou část operace bylo ohrožení civilního obyvatelstva ze strany sil, které byly loajální k plukovníkovi Kaddáfímu. Jakmile tato rizika pominula, operace může skončit. A to je patrné z pádu Syrty, kde byla zničena většina ze sil Kaddáfího,“ vysvětlil v Ranním interview Radiožurnálu Martin Povejšil, velvyslanec České republiky při NATO.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Odpoledního Radiožurnálu byl Jaromír Marek ze zahraniční redakce

„Aliance několikrát zdůrazňovala, že primárním cílem operace nikdy nebyl plukovník Kaddáfí. To, že s pádem Syrty padl i Kaddáfí, je samozřejmě symbolicky významné, ale z hlediska vojenského rozhodování to mělo minimální vliv,“ uvedl Povejšil.

Detailní zhodnocení končící akce je podle Povejšila teprve před námi, dá se ale říci, že se ukázalo, že je Severoatlantická aliance schopna vést menší, letecky významnou operaci převážně prostředky a silami evropských spojenců za podpory Spojených států. Nemusejí to tedy být vždy Spojené státy, které jsou tou vůdčí silou.

„Dále se ukázalo, že Aliance dokáže být politicky velice soudržná. Nad operací v Libyi se totiž sjednotilo všech 28 spojenců. Zároveň se ale ukázalo, že ne všichni spojenci mají politickou vůli, respektive vojenské prostředky, aby se do takovéto operace zapojili," dodal Povejšil. Například Česko se operace v Libyi nezúčastnilo.

Podle Jaromíra Marka ze zahraniční redakce Radiožurnálu úspěch vojenské operace v Libyi také dokazuje, že ne všechny akce NATO končí rozpačitě jako v Iráku nebo Afghánistánu.

Jitka Malá, Jaromír Marek, pir, Eva Presová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme