Volby v Barmě mají předem daného vítěze

Za přísných bezpečnostních opatření proběhly v Barmě první volby po 20 letech. Největší šanci na vítězství mají dvě strany blízké vládnoucí armádě, vojenská junta si předem také pro sebe zajistila čtvrtinu parlamentu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barmánci jdou po dvaceti letech k volbám.jpg

Barmánci jdou po dvaceti letech k volbám.jpg

Strana svazové soudržnosti a rozvoje a Strana národní jednoty mají největší šance na vítězství v historicky prvních volbách od roku 1990, přestože je opozice viní z podvodů, kupování hlasů a zastrašování obyvatel i politických oponentů.

Západní diplomaté působící v Barmě volby označují za nesvobodné a nespravedlivé a odmítli také návštěvu vybraných místností organizovanou vládnoucími generály. Podobně se o nich vyjádřil i americký prezident Barack Obama, který je na návštěvě sousední Indie.

Junta ale všechny výtky odmítá a hlasování označuje za součást demokratických reforem. Podrobnější informace o průběhu voleb nejsou k dispozici, úřady ještě více omezily internetové spojení, volby nemohou sledovat ani zahraniční novináři. V této souvislosti byl dnes zatčen japonský reportér, kterému se podařilo do Barmy proniknout.

Barma, Delta Irrawady | Foto: Robert Mikoláš

Současná volební pravidla vycházejí z kontroverzní ústavy přijaté v roce 2008. Údajně ji schválilo 92 procent voličů, přestože referendum se odehrálo krátce po úderu cyklonu Nargis. Nová ústava zaručuje armádním činitelům čtvrtinu křesel v parlamentu a prakticky neomezenou moc armádě.

Někteří vrcholní představitelé barmské armády před volbami svlékli uniformy a založili Stranu svazové soudržnosti a rozvoje, která je považována za jasného vítěze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo ve východní Asii Robert Mikoláš předpovídá výsledky voleb v diktátorské Barmě

Junta si také zajistila část ministerstev, především silových. Vojáci, kteří do země odmítli vpustit zahraniční pozorovatele i novináře, z voleb vyloučili i hlavní opoziční vůdkyni Su Ťij, jejíž Liga za demokracii vyhrála před dvaceti lety.

Generálové jí tehdy odmítli předat moc a sama nositelka Nobelovy ceny míru od té doby strávila patnáct let za mřížemi či v domácím vězení.

„Myslím, že lidé v Barmě neočekávají skutečné změny. Vymění se jména, vymění se uniformy, ale to je všechno. Nemyslím si ale, že se změní režim, že se lidem v Barmě bude žít lépe,“ zhodnotil volby ministr zahraničí exilové barmské vlády Tint Swe.

Robert Mikoláš, Jaromír Marek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme