Vyšetřovací výbor EP prošetří praktiky odhalené Panamskými dokumenty
Speciální vyšetřovací výbor Evropského parlamentu bude zkoumat praktiky používané firmami v aféře kolem takzvaných Panamských dokumentů. Má zjistit, jestli se v unii dodržovala všechna pravidla proti daňovým únikům a odhalit slabiny evropských předpisů.
Velkou většinou hlasů odsouhlasili poslanci Evropského parlamentu vznik 65členného výboru, který se má praktikami popsanými v takzvaných Panamských dokumentech zabývat.
Složení výboru bude teprve zvoleno. Už teď je ale jasný jeho mandát. Má prozkoumat, jak se v členských zemích používaly unijní předpisy proti praní špinavých peněz a daňovým únikům.
Zprávu o tom má podat všem poslancům Evropského parlamentu do 12 měsíců. K vyplnění mezer v pravidlech o zamezení daňových úniků má sloužit i nová směrnice, kterou parlament schválil.
Podle ní mají členské státy bránit ve vytváření fiktivních sídel firem. Tuto normu ale musí ještě odsouhlasit Rada ministrů financí unie.
The European Parliament is setting up committee on #panamapapers https://t.co/p9n9epsGvn
— veronica nilsson (@V_Nilsson) 8. června 2016
Panamské dokumenty, z nichž média začala zveřejňovat informace začátkem letošního dubna, jsou interními doklady panamské firmy Mossack Fonseca. Na veřejnost jich uniklo asi 11,5 milionu.
Obsahují jména desítek politiků, podnikatelů nebo sportovců, kteří si prostřednictvím firem sídlících v daňových rájích snižovali svou daňovou zátěž.
Samotné zakládání firem či jejich filiálek v daňových rájích není nelegální. Někteří politici ale takto mohli porušit pravidla o zveřejňování svých příjmů. Některé firmy tak mohly prát špinavé peníze.
Kvůli zveřejnění údajů z Panamských dokumentů pod tlakem veřejného mínění odstoupil například islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson či španělský ministr průmyslu José Manuel Soria.