Ženu rozčtvrtil a tělo ukryl. Násilníci z řad wagnerovců se vrací do Ruska, pozůstalí mají strach

Hodiny mučil svou přítelkyni, než ji zabil. Na jejím těle bylo 111 zranění. Dostal 17 let za mřížemi. Pak kývnul na nabídku Wagnerovy armády a šel bojovat na Ukrajinu. Podobnou cestu zvolil i jiný bývalý vězeň, který svou oběť rozčtvrtil. Po pár měsících na frontě jsou prý „očištěni“ a mohou domů. Úlevu nesdílí pozůstalé rodiny zavražděných. V Rusku panují obavy, co způsobí návrat odsouzených a nyní oslavovaných wagnerovců do společnosti.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská společnost se bojí. Odsouzení vrazi z řad wagnerovců se vracejí domů jako svobodní muži

Ruská společnost se bojí. Odsouzení vrazi z řad wagnerovců se vracejí domů jako svobodní muži | Zdroj: Reuters

Brutální vražda Very Pekhtelevové, kterou v roce 2020 spáchal její bývalý přítel, vyvolala mediální poprask i v Rusku, kde se násilí na ženách často zamlčuje.

Vladislav Kanyus strávil hodiny jejím mučením, než zemřela. Sousedé opakovaně volali policii, aby nahlásili děsivé výkřiky vycházející z vedlejšího bytu, ale policisté se nedostavili. U soudu vyšlo najevo, že na těle Pekhtelevové bylo 111 zranění.

Loni v létě soud na Sibiři odsoudil Kanyuse za vraždu k 17 letům vězení. Pozůstalí byli zklamáni, že soudce zrušil další obvinění ze znásilnění a nezákonného věznění, ale oddechli si, že jen obvinění z vraždy ho dostane na téměř dvě dekády za mříže.

O pár měsíců později obdržela matka zavražděné ženy dvě fotografie z anonymního účtu na WhatsAppu. Byl na nich muž ve vojenské uniformě a vzkaz: „Kanyus je na svobodě a bojuje na Ukrajině.“

Wagnerova armáda: nezávisle na hierarchii Kremlu si vybudovala významnou pozici v ruském systému

Číst článek

Nemohla uvěřit svým očím. „Snažil jsem se ji uklidnit a říct jí, že to není on, že je to photoshop. Ale rychle nám došlo, že je to opravdu on,“ vzpomíná Vladimir Pekhtelev, strýc zavražděné dívky. Rodina popsala své zděšení pro list The Guardian.

Kanyus se tedy pravděpodobně stal jedním z desítek tisíc ruských vězňů, kteří byli předčasně propuštěni, aby bojovali na Ukrajině. Většina z nich se nechala zlákat do řad žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Jak jsme na iROZHLAS.cz popisovali už dříve, šéf soukromé vojenské armády Jevgenij Prigožin ve věznicích rozšiřoval svůj regiment.

Součástí dohody bylo, že pokud budou odsouzení bojovat šest měsíců a přežijí, budou se moci začlenit do běžného života, aniž by si museli odpykat zbytek trestu.

‚Převezen a zmizel‘

Rodina Pekhtelevova se rozhodla podat oficiální žádost o nalezení vraha své dcery. Obrátila se proto na vězeňské orgány. Úřady jim sdělily, že byl převezen do věznice v Rostovské oblasti na hranicích s Ukrajinou a zmizel.

Jedná se o typickou administrativní kličku pro vězně naverbovaného k boji na Ukrajině. Po převozu do Rostova neexistují žádné jiné věrohodné důvody. „Nikdo nám nedokáže říct, jak ho pustili, nikdo nám nedal žádnou odpověď, žádné vysvětlení,“ řekl Pekhtelev.

Není jasné, zda Kanyus stále bojuje, ale rozhodně se zdá, že je stále naživu. Pravidelně zveřejňuje aktuální informace na účtu ruské sociální síti VKontakte, odkazuje se britský deník. Jeho účet má slogan: „Neexistuje nic takového jako správná volba, existuje pouze volba, kterou učiníte, a její důsledky.“

Moskva už pravděpodobně finančně nepodporuje wagnerovce, tvrdí britské ministerstvo obrany

Číst článek

The Guardian ho v červenci kontaktoval, Kanyus dokonce reagoval, na otázky ale neodpověděl a účet následně zablokoval.

Obavy z návratu

Byznys šéfa wagnerovců Prigožina s odsouzenými a jeho možných dopadů na společnost se pozorovatelé obávají od začátku roku. To totiž uběhlo oněch deklarovaných šest měsíců služby.

Odborník Jan Šír z Institutu mezinárodních studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy pro iROZHLAS.cz tehdy uvedl, že návrat wagnerovců může představovat „výbušnou směs“, která by mohla být potenciálním rizikem pro vedení v Kremlu.

„Máloco ilustruje lépe hloubku kulturní degradace ruské společnosti než to, že z lidí, kteří si odpykávali dlouholeté tresty vězení, jsou děláni hrdinové,“ řekl.

Do Ruska se vrací Wagnerovi žoldáci s rentou a čistým rejstříkem. Pro Kreml představují ‚výbušnou směs‘

Číst článek

Šír dále předpokládal, že navrátivší bývalí vězni budou lidé, kteří nectí žádnou autoritu. A proto se dá předpokládat, že jejich včlenění do společnosti způsobí nepokoje.

‚Očištěn před Bohem‘

Rok od začátku verbování se objevily se zprávy o bývalých vězních, kteří přežili svou „ukrajinskou misi“ a vrátili se domů. Mezi propuštěnými je mnoho těch, kteří se dopustili násilných trestných činů vůči ženám.

A ty nyní žijí ve strachu, že se pachatelé vrátí a znovu zaútočí. Vjačeslav Samojlov z malého města na severu Ruska v březnu 2021 zavraždil 33letou Olgu Šljaminovou. Její tělo rozčtvrtil a ukryl. V dubnu 2022 byl uvězněn na devět let a sedm měsíců. Pak se ale přidal do Wagnerovy armády. Nyní už je zřejmě – po třech měsících bojů na Ukrajině – na svobodě.

Samojlovova matka sdělila místnímu zpravodajskému webu 29.ru, že její syn bojoval, ale byl zraněn a nyní byl omilostněn. Řekla, že „je před Bohem očištěn“ díky své službě na Ukrajině.

Podobných příkladů je více. Vadim Techov v roce 2019 zabil v jihoruském Vladikavkazu 22letou Reginu Gagievovou. Ve vězení měl zůstat až do roku 2035, ale po bojích na Ukrajině byl omilostněn a vrátil se domů. „V souladu se zákonem byl nyní předčasně propuštěn,“ potvrdil šéf Severoosetské oblasti Sergej Menjailo.

Akt pomsty?

„Dostáváme tolik zpráv od lidí, kteří mají strach. Vědí, že pokud se muži, kteří je týrali, vrátí z války a začnou je znovu bít nebo dokonce zabíjet, policie nic neudělá, protože nyní jsou tito muži vnímáni jako hrdinové, a ne jako násilníci nebo vrazi,“ upozorňuje ruská aktivistka za práva žen Alena Popovová.

V případě wagnerovce Kanyuse se rodina Pekhtelevova obává, že by se mohl vrátit a pokusit se pomstít za jejich snahu o zveřejnění případu v době procesu.

Rodina odmítla mlčet a případ tak rezonoval ve společnosti. Policie, která nereagovala na opakované volání sousedů o pomoc, byla dokonce souzena za nedbalost. Matka zavražděné Very se nyní sama bojí. „Co když ho zase uvidí v Kiselevsku, jak jde po ulici? Samozřejmě se bojí, že by se jí mohl pokusit pomstít za kampaň, kterou rodina vedla,“ popisoval Guardianu Pekhtelev.

„Všichni (wagnerovci) jsou supertraumatizovaní. Nikdo s nimi nepracuje, aby je socializoval. Myslím, že nastane vlna vražd, znásilnění a domácího násilí,“ předpokládá aktivistka Popovová.

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme