Wałęsa v nemilosti. Nově ho vyšetřují kvůli křivé výpovědi o svazcích 'agenta Bolka'
Bývalý polský prezident Lech Wałęsa je kvůli své minulosti znovu vyšetřován Institutem národní paměti (IPN). Opět se to týká jeho údajné spolupráce s někdejší komunistickou tajnou policií, tentokrát se ale jedná o podezření, že v této věci poskytl pod přísahou křivou výpověď, informovala média.
Jde o nejnovější úder v dlouholetém konfliktu mezi nositelem Nobelovy ceny za mír Walesou a šéfem vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnosti (PiS) Jarosławem Kaczyńským. V minulosti patřili k antikomunistickým aktivistům a spolupracovali spolu; Walesa stál u zrodu odborového svazu Solidarita, který vedl odpor proti komunistickému režimu. V devadesátých letech se ale oba muži rozešli ve zlém.
'Když bude nejhůř, půjdu jako první.' K protestům v Polsku se připojil bývalý prezident Walesa
Číst článek
Vyšetřovatel IPN Robert Janicki podle agentury Reuters sdělil, že vyšetřování se nyní týká přísežné výpovědi, v níž Walesa označil za podvrh dokumenty naznačující, že byl v sedmdesátých letech placeným informátorem komunistické tajné policie.
IPN začátkem roku s odvoláním na posudky grafologů označil za dokázané, že Wałęsa byl od prosince 1970 do června 1976 tajným spolupracovníkem Státní bezpečnosti (SB), donášel na své kolegy a bral za to peníze. Wałęsův rukopis se podle znalců shoduje s písmem agenta pod krycím jménem Bolek, jehož hlášení se našla v pozůstalosti bývalého komunistického ministra vnitra Czesława Kiszczaka.
Složka agenta s krycím jménem Bolek z Kiszczakovy pozůstalosti obsahuje 575 stran. Většinou jde o hlášení ručně psaná tajnými policisty, některé listiny ovšem psal přímo Bolek.
Vyhrožovali mi, že mě zlikvidují jako údajného agenta, brání se Walesa obviněním z donášení
Číst článek
Podle těchto záznamů spolupracoval Bolek s SB intenzivně od prosince 1970 do července následujícího roku. Poté styky slábly a v roce 1973 prý již nebyly téměř žádné. Formálně byla spolupráce ukončena v červnu 1976.
Vyšetřování podezření z křivopřísežné výpovědi začalo podle Janického koncem června na základě nařízení generálního prokurátora, které údajně následovalo po upozornění dvou soukromých osob na možné spáchání trestného činu. Generálním prokurátorem je v Polsku ministr spravedlnosti, tedy člen PiS.
„V současné době se provádí analýza případů, v nichž Wałęsa poskytl výpovědi vztahující se k uvedeným dokumentům (o jeho spolupráci s tajnou policií),“ dodal vyšetřovatel.