Ticho dva dny po výbuchu. Ruské stanice monitorující radioaktivitu přestaly po testu nové střely vysílat
Dvě ruské stanice Kirov a Dubna, které monitorují radioaktivitu, se odmlčely dva dny po explozi během testu nové střely tento měsíc. Informaci deníku Wall Street Journal řekl předseda Organizace Smlouvy pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek Lassina Zerbo. Pozorovatelé v Rusku se obávají, že se místní vláda snaží zakrýt důkazy.
Ruské monitorovací stanice, pojmenované po místech, na kterých se nacházejí, byly kontaktovány ihned poté, co se přerušil přenos dat, napsal Zerbo v neděli v e-mailu pro Wall Street Journal. Podle ruských úředníků skutečně došlo ke „komunikačním a přenosovým problémům“.
Rusko uzavřelo část Bílého moře kvůli výbuchu motoru rakety. ‚Krátce‘ se zvýšila radioaktivita
Číst článek
„Čekáme na další zprávy o tom, kdy bude komunikační systém stanic v plném provozu,“ dodal. Nechtěl spekulovat o tom, co mohlo způsobit výpadek.
Tyto dvě stanice jsou součástí mezinárodní sítě stovek podobných zařízení, které ověřují, jestli se dodržuje zmíněná mezinárodní smlouva pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek. Ta zakazuje zkoušky jaderných zbraní po celém světě. Oficiálně ale nevešla v platnost, jelikož ji nepodepsalo několik povinných států (například tři, které vlastní jaderné zbraně - Pákistán, Izrael a Indie). Rusko přesto prohlásilo, že dohodu striktně dodržuje.
Stanice mají široké využití, od monitorování seismické činnosti až k měření zvukových vln, které mohou odkazovat k nukleární aktivitě. Kirov a Dubna byly podle stránek zmíněné smlouvy navrženy k tomu, aby měřily radioaktivní částice v atmosféře.
To může podle amerických odborníků na zbraně znamenat, že Rusové se snaží zakrýt informace o incidentu a schovat důkazy o zakázaném testu nukleárních zbraní. „Je to velmi zvláštní náhoda, že stanice přestaly posílat data krátce po incidentu,“ řekl šéf nevládní americké Asociace pro kontrolu zbraní Daryl Kimball.
Zkušební střelnice u Severodvinsku:
Předseda Organizace Smlouvy pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek Zerbo zároveň řekl, že u stanic někdy mají problémy s přenosem, ale ty ruské mají data většinou skvěle dostupná. „Dokud nebudeme znát finální příčinu výpadku, nemůžeme ho spojit s předešlými případy,“ dodal.
Ruští zástupci v Moskvě i na americké ambasádě ve Washingtonu se odmítli k těmto obviněním vyjádřit.
Exploze v Rusku pravděpodobně souvisí s jadernou střelou, myslí si američtí experti
Číst článek
Sedm mrtvých
Během raketového testu na zkušební střelnici u Severodvinsku, který se stal 8. srpna, zemřelo nejméně sedm lidí. Uvedla to ruská státní společnost Rosatom.
„Na polygonu ministerstva obrany v Archangelské oblasti při zkouškách reaktivního motoru na kapalné palivo došlo k výbuchu a požáru zařízení,“ citovala tehdy agentura TASS z armádního komuniké. Na krátkou dobu se zde dokonce zvýšila radioaktivita.
Přilehlá oblast Bílého moře, Dvinský záliv, je kvůli události na měsíc uzavřená pro civilní plavbu.
Názory odborníků na zbraně souhlasí s tím, co řekli před více než týdnem američtí experti na jaderné technologie. Ti se domnívají, že šlo o testování řízené střely na jaderný pohon. „Explozi raketového motoru na tekutá paliva neprovází radiace, a my víme, že Rusko pracuje na nějakém jaderném pohonu pro řízené střely,“ vysvětloval dva dny po výbuchu Ankit Panda z Federace amerických vědců.