Z Los Angeles se stáhne 2000 gardistů. Podle Trumpa zde zjednali klid, starostka je přirovnala k okupantům
Americký ministr obrany Pete Hegseth nařídil stažení 2000 členů Národní gardy z Los Angeles, kam je v době protestů proti zátahům imigračních úřadů vláda prezidenta Donalda Trumpa povolala k ochraně federálního majetku a personálu. V noci na středu o tom informovala agentura Reuters, která zároveň poznamenala, že i tak v Los Angeles zůstává ještě dalších 2000 gardistů a asi 700 příslušníků námořní pěchoty.
„Děkujeme našim vojákům, kteří vyslyšeli výzvu. Bezpráví v Los Angeles polevuje,“ uvedl v prohlášení mluvčí Pentagonu Sean Parnell. „Ministr (obrany) proto nařídil uvolnit 2000 kalifornských členů Národní gardy z federální ochranné mise,“ dodal.
Migranty v USA paralyzuje strach ze zatčení. V Los Angeles jsou prázdné ulice, lidé se bojí i do práce
Číst článek
Trump na počátku června do Los Angeles proti vůli guvernéra Gavina Newsoma povolal na 4000 příslušníků Národní gardy a asi 700 příslušníků námořní pěchoty. Pověřil je ochranou imigračních agentů a federálních budov.
Okupace, nebo vhodný krok?
Operace gardistů a imigračních agentů starostka Los Angeles Karen Bassová přirovnala k okupaci. Naopak Trump vyslání gardistů označil za skvělé rozhodnutí, protože podle něj po nasazení vojáků zavládl ve druhém nejlidnatějším městě USA klid a pořádek.
V USA mají nad Národní gardou, která je rezervní složkou amerických ozbrojených sil, obvykle kontrolu státy. V případě války nebo ohrožení země může velení převzít americký prezident. Garda může být nasazena v případě přírodních katastrof, nepokojů nebo vnitrostátních mimořádných událostí.