Začíná Světové fórum o vodě. Počet lidí s přístupem k jejím zdrojům stoupá
V jihofrancouzském Marseille začalo za účasti zástupců ze 140 zemí šesté Světové fórum o vodě. Zabývat se budou všemi problémy, které se vody týkají. Přístup k čisté vodě totiž prohlásila před dvěma lety OSN za základní lidské právo. Organizace před časem uvedla, že se podařilo snížit počet lidí bez trvalého přístupu ke zdrojům čisté vody. K pitné vodě má podle OSN přístup devět desetin obyvatel Země.
Situace se za poslední dvě dekády výrazně zlepšila, potvrzuje vedoucí Informačního centra OSN v Praze Michal Broža. K nejvýraznějšímu pokroku podle něj došlo ve východní Asii, což je dáno především rychlým rozvojem Číny. Ze 69 procent obyvatel s přístupem k pitné vodě na počátku devadesátých let prý jejich počet stoupl na více než 85 procent.
„V subsaharské Africe situace není tak dobrá, ale i tam čísla ukazují rozvoj k lepšímu – počet lidí je tam zhruba dvojnásobný. 250 milionů v roce 1990, dnes je těch lidí téměř půl miliardy. Takže asi šedesát procent lidí v subsaharské Africe má přístup k pitné vodě,“ říká Broža s tím, že situace se zlepšuje hlavně ve městech, zatímco chudý venkov stále zaostává.
Vedoucí Informačního centra OSN v Praze Michal Broža přibližuje problematiku přístupu k pitné vodě
Zajímavé podle něj je, že situace se v posledních dvou dekádách naopak mírně zhoršila v Oceánii. Broža také zdůrazňuje, že přístupem k pitné vodě se nerozumí přívod vody do domácnosti, ale jen trvalý a bezpečný zdroj v blízké vzdálenosti, kam mohou členové komunity docházet.
„Problematika přístupu k pitné vodě je nadále velkým úkolem, velkým problémem. A samozřejmě my, kteří pitnou vodu máme každý ve vedlejší místnosti nebo případně o dvě místnosti dál, tak si možná ani neuvědomujeme, pro kolik lidí je to ještě obrovský problém,“ upozorňuje.
Údaje OSN, že bez přístupu k pitné vodě je 783 milionů lidí, ale zpochybnila francouzská humanitární organizace Solidarites International. Podle jejích informací se jedná skoro o dvě miliardy osob. Zdroje se zkrátka různí, vysvětluje Broža, sjednocení metody sběru dat je dlouhodobou výzvou. Především se prý pracuje na zkvalitnění sběru dat na národní úrovni, který by se měl řídit mezinárodními standardy.
Překážky, které lidem v přístupu k pitné vodě brání, pak Broža vnímá jako komplexní problém. „Je to určitě na jedné straně schopnost států s vodou hospodařit, ale máme tady i postupující klimatickou změnu a čím dál víc se zabýváme tím, jestli máme vůbec fyzicky dostatek vody k dispozici. A v neposlední řadě bych upozornil i na chudobu obyvatel. Musíme si uvědomit, že v nejchudších státech často lidi platí mnohem vyšší částky, než jsme zvyklí my za přístup k vodě. Někdy je to i několikanásobek,“ uzavírá.