Zahraniční deníky komentují zabití Šamila Basajeva

Včera se objevila velká zpráva. Vyšlo najevo, že nejhledanější muž v Rusku, vůdce čečenských separatistů Šamil Basajev je mrtev. Za jeho dopadení Moskva dokonce vypsala odměnu deset milion dolarů. Tuto událost pochopitelně rozebírají zahraniční noviny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

První stránky ruských deníků přinášejí téměř výhradně informace a všemožné spekulace o smrti Basajeva. Pročítal si je i náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška cituje z ruského tisku

V dnešním zahraničním tisku se objevuje i jméno nového polského premiéra Jaroslawa Kaczynského. Ten se svého postu ujal včera. Situaci v Polsku rozebírají i například francouzské listy.

Nominace Jaroslawa Kaczynského na post premiéra postavila Polsko do ojedinělé situace, píše například deník Le Monde. Země se stala první "jednovaječnou" republikou na světě: dva bratři-jednovaječná dvojčata zastávají post prezidenta a premiéra. Tato zvláštnost nevyvolává jen otázky ohledně střetu zájmů. Znamená také, že se Polsko stalo mnohem méně předvídatelným partnerem, myslí si Le Monde.

Deník Libération k tomu poznamenává, že strategií tohoto páru je konsolidovat svou moc, vytvořit okolo sebe silnou pravicovou stranu a prosadit jakousi čtvrtou Polskou republiku s novou ústavou.

Slovenské Hospodárské noviny ještě dodávají jednu zajímavou věc. Před rokem politologové varovali před kandidaturou tehdy první dámy Jolanty Kwasniewské. Mluvili o tom, že vláda manželského páru nemá obdobu nikde v Evropě. Tehdy ještě netušili, že populární Jolanta by byla o mnoho přijatelnějším řešením než jednovaječná dvojčata ve dvou nejvyšších ústavních funkcích.

Světové deníky v posledních týdnech také často rozebírají vztahy na Blízkém východě. A to nejen proto, že Izrael už více než dva týdny útočí na palestinské pásmo Gazy. Zajímavý pohled na vztahy na Blízkém východě dnes přináší International Herald Tribune. Autor článku se domnívá, že dnes je velmi těžké představit si ostřejší nepřátelství než je to mezi Izraelem a Íránem.

Íránský prezident volá po tom, aby byl Izrael vymazán z mapy, píše list. Izraelský premiér totiž považuje jaderně vyzbrojený Írán za existenční nebezpečí pro Izrael. Podle deníku je ale nynější nepřátelství mezi Izraelem a Íránem historickou odchylkou. Před íránskou islámskou revolucí v roce 1979 byli Peršané a Židé úzkými spojenci. Íránští diplomaté v Evropě zachránili tisíce Židů před holocaustem a Írán také sloužil jako úniková cesta iráckým Židům, kteří prchali do Izraele po izraelské válce za nezávislost v roce 1948.

Nicméně i dnes by měly společné zájmy Íránu a Izraele trvat. Obě země musí předcházet rozdělení Iráku na etnické skupiny. V případě konfliktu mezi šíity a sunnity by totiž mohly mít Írán i Izrael znovu společného nepřítele. Ačkoliv se zdá těžké si to teď představit, společné zájmy Íránu a Izraele z nich opět za čas udělají přátele, uzavírá svůj komentář Intenational Herald Tribune.

Petra Lazáková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme