Zahraniční listy o výsledku palestinských voleb
Demokratická palestinská volba musí být respektována, píše ve svém dnešním vydání britský deník The Guardian. Evropa tak dostává šanci hrát nezávislou roli. Vítězství Hamásu ve středečních volbách je po dlouhé době tou nejlepší zprávou ze Středního východu.
Palestinské volby byly působivější ukázkou demokracie, než jak tomu bylo v jiných regionech - například loni v Iráku nebo v Libanonu. Dnešní prioritou je přijmout skutečnost, že se Palestinci ve volbách vyjádřili svobodně. Zaslouží si za to respekt a podporu, uzavírá The Guardian.
Palestinským parlamentním volbám se dnes věnuje také izraelský deník Haaretz. Volební úspěch hnutí Hamás představuje ve složitých vztazích mezi Izraelem a Palestinou zvrat k horšímu. I když palestinští mluvčí často prohlašují, že obyvatelstvo preferuje Hamás, protože už má dost zkorumpované a dlouhé vlády hnutí Fatáh, není to žádný důvod k uklidnění. Hlavní názory Hamásu jsou dobře známé hned od jeho založení před osmnácti lety.
Především je to neuznání Izraele a upřednostňování násilného boje s izraelským státem. A byli to právě aktivisté hnutí Hamás, kteří do své kampaně proti Izraeli zavedli sebevražedné atentáty. Letošní palestinské volby tak přinesly novou politickou komplikaci pro celý blízkovýchodní konflikt, konstatuje deník Haaretz.
Volební úspěch islámského hnutí má hodně společných jmenovatelů, píše rakouský deník Der Standard. Patří mezi ně hlavně Palestinský autonomní úřad pod vedením zkorumpovaného Jásira Arafata. Dále je to Evropská komise, která do Gazy a Ramaláhu neustále pumpovala peníze. A koneckonců i izraelská vláda, která ještě během první intifády na konci osmdesátých let podporovala islamisty, aby tak oslabila Arafatovu Organizaci pro osvobození Palestiny. První palestinské parlamentní volby v posledních deseti letech neslibovaly nic dobrého, nicméně jejich výsledek není horší, než se očekávalo, uzavírá deník Der Standard.
Také polská Rzeczpospolita komentuje volební vítězství hnutí Hamas v Palestině. Z listu cituje náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.
Výsledek voleb zpochybňuje účinnost americké politiky na Blízkém východě. Washington věřil, že demokracie je univerzálním lékem na terorismus, bídu a agresivitu. Dopadlo to naopak, píše Rzeczpospolita a pokračuje: Vítězství Hamasu přijali v celém islámském světě s nadšením. Mnohé zavinilo tolerování všeobecné korupce v současném palestinském vedení, které Spojené státy i Evropská unie navíc financovaly. Izrael a západní země neudělaly dost pro to, aby Palestince zbavily nouze a života na okraji civilizace. Teď bude situace ještě horší.
Po odchodu izraelského premiéra Ariela Šarona z veřejného života chybí politik, který by měl odvahu udělat ústupky výměnou za to, že Hamas zanechá teroru. Rostou šance na vítězství Likudu, který přesvědčuje voliče, že stažení židovských osadníků z pásma Gazy jen upevnilo pozice palestinských radikálů. Američané chtějí pokračovat v prosazování západní formy demokracie, Evropská unie chce brát větší ohledy na specifika muslimských zemí a jednat dokonce i s Hamasem, pokud se zřekne teroru. Tato varianta se může ukázat jako lepší řešení, domnívá se polská Rzeczpospolita.
Americký deník The Washington Post dnes informuje o nové zdravotnické studii, která se zabývala tím, jakou roli ve zdraví člověka hraje jeho rasa. U Afroameričanů a Havajanů, kteří kouří, je ve srovnání s bělochy riziko rakoviny plic vyšší o celých padesát pět procent, zatímco u Latinoameričanů a Američanů japonského původu je toto riziko ve srovnání s bělochy o padesát procent nižší.
I když předchozí studie naznačovaly, že kouření představuje pro příslušníky různých rasových a etnických skupin rozdílná rizika, výsledky této jsou podle odborníků více než přesvědčivé, konstatuje The Washington Post.