Zahraniční noviny o Lockerbie, Izraeli, BSE a vepřích
Zahraniční tisk píše dnes o nenahraditelných ztrátách z Lockerbie, izraelských italských poměrů, BSE jako dábelském mechanismu a o vepřích plných antibiotik.
Modlitbou a vyjádřením vděčnosti přijali Američané, podle dnešního USA Today, verdikt vynesený nad Libyjci souzenými v souvislosti s 12 let starou aférou Lockerbie. Většina rodičů pětatřiceti amerických univerzitních studentů, kteří se stali oběťmi výbuchu, sledovala televizní záznam soudního jednání společně. Po vynesení rozsudku se jeden z přítomných otců vyjádřil:
Nečekal jsem, že to pro mě bude taková úleva. Odsouzení by si však zasloužili oba Libyjci. Slovo nevinen neznělo z úst předsedajícího soudce příliš věrohodně. Jiní v této souvislosti poznamenali:
Celá záležitost nebude snad nikdy uzavřena. Jakýkoliv rozsudek nám nenahradí, co jsme ztratili. Přesto jsme dosáhli nejlepšího, v co jsme se odvažovali doufat, cituje na závěr USA Today.
Další z amerických deníků - Washington Post - dnes ke stejnému poznamenává: Na jedné straně dosáhli příbuzní obětí zadostiučinění, že zločin spáchaný na jejich dětech bude potrestán. Kromě toho vynesený rozsudek ospravedlnil Spojené státy a Británii, které využily trestního stíhání a uvalily na Libyi obchodní sankce ve snaze potlačit téměř teroristické vystupování Kaddáfího vlády.
Ovšem jen těžko někdo uvěří, že se jistý Libyjec jednoho dne sám rozhodl vyhodit do povětří letadlo s více než dvěma stovkami cestujícími. Jeho jednání bylo ale přesto posuzováno jako trestní a nikoliv jako politicky motivovaný čin.
Celá událost je pro nově úřadující Bushovu vládu první zkouškou zahraniční politiky. Zatímco Evropa a ropné společnosti ocenily spolupráci libyjského vůdce Kaddáfího a jsou připravené urychlit rehabilitaci Libye, američtí pozůstalí lobbují v Bílém domě s cílem posílit tlak vyvíjený na Kaddáfího režim. Dodává dnešní Washington Post.
Nad nadcházející volbou nového izraelského premiéra se zamýšlí britské Timesy. Pokud se výsledky nejnovějších průzkumů veřejného mínění nemýlí, vyhraje v soutěži o premiérské křeslo šéf pravicového Likudu Ariel Sharon. Byl by tak pátým šéfem vládního kabinetu za dobu necelých pěti let.
Tím by dokonce překonal pověstné italské poměry. Izraelský volební systém má zásadní destabilizační účinky. Vítěz příštích voleb Sharon by se měl proto neprodleně zabývat naléhavými otázkami vnitřní stability. Soudí londýnské Timesy.
Krize kolem BSE je ďábelský mechanismus. Napsal bruselský De Standaard. Z obavy před nákazou šílenstvím klesla v Evropské unii spotřeba hovězího masa v průměru o 27 procent. To znamená, že v roce 2003 bude na trhu 1,2 milionu tun evropského hovězího, pro které nebude žádný odbyt. Čím účinnější jsou ochranná opatření, tím větší je panika. Nastal čas dát evropské agrární politice nový směr.
Rakouský Der Standard informuje naproti tomu o zneužívání antibiotik a dalších léků či chemikálií při výkrmu vepřů. Zakázané krmné směsi se podle listu objevují především ve velkochovech s několika tisíci zvířat. Minulý víkend zabavily rakouské kontrolní orgány směs pro výkrm vepřů s obsahem antibiotik u jednoho velkovýrobce krmiv. Maso s obsahem antibiotik je pravděpodobně ještě na trhu, obává se vídeňský list.
Skončená mezinárodní fóra - ekonomické ve švýcarském Davosu a sociální v brazilském Porto Allegre - komentuje pařížský Le Monde. Obě fóra umožnila prostřednictvím médií kritické zamyšlení nad tím, co je globalizace. Tedy stále rychlejší liberalizace obchodních a finančních toků. Je to také hlavně vhodná příležitost si připomenout některá čísla.
Sotva víc než deset procent světového obyvatelstva produkuje a zároveň celosvětově konzumuje víc než 70% všech výrobků a služeb. Vyjádřeno mnohem brutálněji to znamená, že polovina obyvatel naší planety - tři miliardy jedinců - musí denně vystačit s částkou méně než dva dolary.
A to je hanebná sociální propast, protože další tři miliardy lidí dokáží vyrobit sotva deset procent světové produkce, ale skoro tři čtvrtiny jí spotřebovat. V uplynulých letech se tedy mnohem víc než chudoba zvýšila nerovnost lidí.