Zahraniční tisk nejen o prohře českých fotbalistů
Britský Guardian hlásá: neuvěřitelné, absolutně neuvěřitelné. Řekové dali jediný gól po rohového kopu. Vladimír Šmicer nechal mladého Traiana Dellase hlavičkovat z bezprostřední blízkosti. Řekové skórovali a Češi jsou zlomení žalem. Jan Koller se opírá hlavou o ruku blízko branky, Milan Baroš leží nešťastně na trávníku. Dramatičtější konec zápasu si asi neumí nikdo představit.
Řecká pohádka se tak stala skutečností a to bez doteku kouzelníka. Češi pojedou domů a budou přemýšlet o tom, co udělali špatně, píše Guardian.
Výsledku zápasu se podivuje i slovenský deník Sme. Favorizovaní Češi dostali od Dellase stříbrný gól, píše. Zranění Nedvěda bylo první velkou událostí zápasu. Tribuny při něm zmlkly. Nedvěda nahradil Šmicer, jeho šance se ale neujaly. Stejně dopadli i střelci Jankulovski, Koller a Rosický. Malý Mozart Rosický se ještě pustil do strhujícího slalomu s Kollerem, ten ale také nevyšel. První historické vítězství nad Čechy poslalo Řeky do finále.
Ruské deníky nemohou nechat bez komentářů odsouzení dvou příslušníku tajných služeb v Kataru za vraždu bývalého čečenského prezidenta Jandarbijeva. Vybírá z nich moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán.
Sonda Cassini, první průzkumník na oběžné dráze Saturnu, je dokonale technicky vybavená a navigovaná. Přesto se její provoz neobejde bez problémů, píše deník International Herald Tribune. Včera to byl požár jedné z jejích pohonných raket. Trval devadesát šest minut. Když se ho podařilo zlikvidovat, inženýři z pohonné laboratoře NASA spustili nadšený potlesk. Pouhé rádiové signály přitom stačily k tomu, aby se lidé z NASA dozvěděli, že pomocná raketa už je v pořádku.
Cassini je společný projekt Spojených států a Evropské unie a vyjde na něco okolo tří miliard dolarů. Už před osmi lety odstartovala sonda do vesmíru a nedávno se připojila na orbitu planety prstenců Saturnu. Tady, ve vzdálenosti osm set milionů kilometrů od Země, má mimo jiné za úkol prozkoumat Titána - jeden ze Saturnových měsíců. I když už při jejím startu tvrdili odborníci, že se těší dokonalému zdraví, může se přihodit leccos. Stačí jen kamínek velikosti hrášku a část přístroje může začít hořet. To se právě nedávno stalo. Oheň byl ale naštěstí zažehnán a my se můžeme těšit na dosud nevídané fotografie z druhého konce naší galaxie, dodává International Herald Tribune.
Oficiální čínský deník China Daily se pouští do kritiky vlastních řad. V Číně panuje informační asymetrie, píše. Informace u nás předává komunistická strana. Stává se ale, že nejsou dostatečné. Veřejnost se pak z neznalosti uchyluje k nepřiměřeným reakcím. Nedostatek informací také vede k zákulisním politickým bojům. Lidé mají dohlížet na to, co se v politice děje. Mají totiž funkci jakési supervize. Přitom jsou však závislí na informacích, které vypouští vláda. Zvláště ti méně vzdělaní a venkovani.
Lidé tak hledají menší informační kanály, například známosti. To vede ke korupci a samozřejmě zhoršování morálky obyvatelstva. Informační kanály nefungují ani opačně. Politici málo naslouchají veřejnosti. Přitom je potřeba, aby se do politiky zapojily všechny strany veřejného života. Kanály je třeba obnovit v obou směrech. Ale ne za cenu korupce a přítelíčkování. Tomu by měli bránit nejen účastníci komunikace, ale také policie, doplňuje China Daily.