Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Zahraniční tisk o konfliktu Turecka s kurdskými rebely

Ústředním tématem komentářů zahraničních novin by mohl být konflikt mezi Tureckem a kurdskými rebely. Ten se v komentářích světových deníků objevuje už řadu dní - dnešek není výjimkou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

International Herald Tribune napsal: "Zlost Turků je pochopitelná. Separatisté z PKK útočí ze základen v severním Iráku a jejich akce mají stále horší následky. Využívají plastické trhaviny, miny a zbraně, které nejsou v Iráku dostupné - otázkou tedy je, kdo za nimi stojí. Počet obětí v turecké armádě zatím narůstá," píše deník a pokračuje:

"Pro Kurdy by bylo mnohem jednodušší žít v míru v rámci Turecka, mohli by lépe prosperovat. Podniky totiž stále více investují do regionu, který Kurdové obývají. Spojené státy tak musí najít střední cestu mezi dvěma extrémy. Měly by se snažit dosáhnout politické dohody s Tureckem i s Kurdy v Iráku. A měly by to udělat rychle. Pokud se to nepovede, hrozí, že se občanská válka uvnitř Iráku změní v ještě větší neštěstí - ve válku v regionu," uzavírá International Herald Tribune. Irácká vláda včera oznámila, že uzavře kanceláře Strany kurdských pracujících a zastaví působení kurdských rebelů v Iráku. Naopak Turecko odmítlo s PKK uzavřít příměří. Označilo stranu za teroristickou organizaci, s jakou se nevyjednává.

V této situaci, míní německý Süeddeutsche Zeitung, zbývají irácké vládě dvě možnosti. Buď problém s PKK vyřeší sama, vlastním vojenským zásahem, nebo počká, až irácké hranice přejedou první turecké tanky. Diplomatické řešení při tomto tvrdém postoji Turecka není reálné, píše deník a dodává. Otázkou také je, jak by se měly zachovat Spojené státy. Jako okupační mocnost v Iráku nemohou jen nečinně přihlížet. Američané by mohli proti rebelům zasáhnout společně s iráckými Kurdy. Americká intervence by sice potěšila Turky, jenže USA by si takříkajíc vyrobily nového nepřítele, a to v oblasti, kde se jim už teď nedostává spojenců, píše Süeddeutsche Zeitung.

Irácká vláda doteď trochu váhala, jak se k citlivému turecko-kurdskému problému postavit. Přece jen, severní kurdská oblast patří k těm nejklidnějším v Iráku. Vojenský zásah, vedený kýmkoli, by tuhle relativní stabilitu narušil.

Toho si všímá také mnichovský deník Münchner Merkur. Připomíná, že zatímco Irák vyhlásil kurdskou oblast na severu za autonomní území, Turecko něco takového svým Kurdům stále odpírá. Kurdové tak stále zůstávají národem bez vyhrazeného prostoru a bez vlastní země. V irácké vládě navíc mají Kurdové poměrně významné slovo. I proto se kabinet v Bagdádu jen těžko odhodlává k zásahu v kurdské oblasti, uzavírá Münchner Merkur.

Petra Steinerová, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme