Zahraniční tisk o přípravách euroústavy

O přípravách nové ústavy píše list International Herald Tribune. Rozhovory v Belgii pomalu končí a vlády zúčastněných zemí ještě boují za volební hlasy, veta a místo pro Boha. Teď by se měli politici zastavit a zaměřit se na téma, které zajímá jejich voliče: jak zprůhlednit rozhodování v Unii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Většina občanů členských zemí totiž považuje Brusel za jakousi černou skříňku, nad kterou nemají žádnou kontrolu. A Evropský parlament začíná být považován za jakýsi pojízdný cirkus, kde se nesmyslně a hloupě debatuje. Má vůbec za těchto okolností nová konstituce šanci?

Má a dokonce pomůže zlepšit diplomatům reputaci, odpovídá deník. Především je potřeba dostat rozpočet Unie pod kontrolu parlamentu. Skoro polovina výdajů například na zemědělství není průhledná. Evropské společenství musí také systematicky kontrolovat vlastní rozhodnutí. Unie by měla mít svého ministra zahraničí či možnost odstranit jednoho komisaře místo celé delegace.

V neposlední řadě potřebuje i vlastní sídlo parlamentu v Bruselu. Stěhovat každý měsíc tři tisíce diplomatů do Štrasburku je totiž nesmyslně drahé. Díky těmto krokům se podaří uchovat v Evropské Unii demokratické principy a rozšíření Unie se pak nestane jen otázkou politických elit, ale všech Evropanů, uzavírá International Herald Tribune.

V přípravě na historické rokování o evropské konstituci v Bruselu se nikomu nežilo tak dobře jako slovenské delegaci, píše deník Sme. U našich sousedů totiž na své vyslance kladou daleko větší nároky, tvrdí list. V Maďarsku se čeká, že delegace prosadí práva národnostních menšin. Český premiér Špidla také dostal mantinely, ve kterých se má pohybovat. V Polsku toho mají na srdci ještě daleko víc.

Jen slovenský mandát je tak volný, že by do Bruselu mohl klidně odletět sám. Takové pohodlí má mnoho delegací z malých zemí. Problémy do Bruselu přinesou hlavně střední státy ? jako je Polsko či Španělsko. Smlouva z Nice je totiž povýšila do ranku velkých, zatímco ústava je vrací zpět mezi trpaslíky, píše deník Sme.

Známý rakouský populista Jörg Heider nevylučuje výstup své země z Evropské unie. Tvrdí to v novém vydání rakouského týdeníku News. Z obsáhlého rozhovoru cituje vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová: Tisk

Spojené státy jsou ohroženy epidemií chřipky. Jak uvádí deník The Washington Post dvacet čtyři amerických států hlásí dvojnásobný nárůst případů od minulého týdne, kdy udeřila první velká vlna nemoci. Ordinace jsou přeplněné nemocnými a mnoho měst už zavřelo školy. Epidemie přesto podle odborníků nedosáhla svého vrcholu. Nejvíc rozšířená varianta viru má jen slabé počáteční příznaky. Mírné bolesti břicha a nachlazení rodiče často o nákaze nepřesvědčí. Výsledkem je, že se chřipka stala už pro mnoho dětí smrtelnou.

Zásoby očkovací látky se pomalu tenčí, vláda nakoupila dalšího čtvrt milionu kusů, ale přednost teď dostávají nemocní, malé děti a těhotné ženy. Státní orgány proto přistoupily k organizovanému masovému očkování. Situaci jim ulehčuje nový výrobek-vakcína proti chřipce obsažená v nosním spreji. Tu teď využívají nejméně čtyři miliony zatím zdravých lidí. Ročně zemře v USA asi třicet šest tisíc lidí na chřipku. Odborníci očekávají, že letos vystoupí počet obětí až na šedesát tisíc, píše dnešní The Washington Post.

Robert Mikoláš, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme