Zahraniční tisk o volbách v Česku a Kongu

Slovenské noviny SME si všímají voleb v České republice, belgický tisk zase voleb ve své bývalé kolonii Kongo. Deník New York Times se zajímal o jaderný program Íránu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Volební klání u nás podrobně sledovali slovenští novináři. Deník SME dnes komentuje vítězství pravice, ale dodává: "Navzdory porážce Paroubek jako předseda sociální demokracie v senátních volbách nepropadl. V 11 přímých soubojích mezi kandidáty ČSSD a ODS zvítězili sociální demokraté šestkrát."

Hospodárske noviny připomínají, že senátní volby nebyly klíčem k rozuzlení nejzávažnějšího problému - Česko nemá od červnových voleb novou stabilní vládu. "Po nedělních televizních debatách je však jasnější, že lídři parlamentních stran jsou mnohem blíže dohodě o předčasných volbách. Spor je pouze v technice, jak se k nim dopracovat," píše slovenský list.

A pokračuje: "Paroubek trvá na zdlouhavém ústavním postupu, protože mu jde o čas. Ví, že čím později volby budou, tím více má času konsolidovat voličskou základnu. ODS chce naopak využít voličskou přízeň už na jaře. ODS spolu s KDU-ČSL musí do té doby vyřešit klíčovou věc - jak nevystrašit voliče obávající se monopolu moci v zemi. Neboť i těm, kteří nemají v lásce Paroubka či komunisty, nemusí být po chuti ani Česko v čele s aristokratickým Klausem v kombinaci s ODS a Křesťanskými demokraty," píší slovenské Hospodárske noviny.

Historický milník - také tak označují světové deníky prezidentské volby v Demokratické republice Kongo - někdejší belgické kolonii. Právě z belgických novin vybíral bruselský zpravodaj ČRo Vít Pohanka.

"Sčítání začalo" - pod tímto lakonickým titulkem přináší populární belgický deník Le Soir rozsáhlý článek o průběhu voleb v Demokratické republice Kongo. Na některých místech došlo k násilí mezi stoupenci prozatímního prezidenta Josepha Kabily a jeho soupeře Jean-Pierra Bemby. Několik lidí přišlo dokonce o život a volby poznamenaly i tropické deště.

Země má ale za sebou léta občanské války a neklidu a belgická vláda je spokojená s organizací i průběhem voleb, které list označuje jako historické. Poprvé za více než čtyři desítky let měli totiž Konžané možnost svého prezidenta opravdu demokraticky volit.

K relativně klidnému průběhu hlasování blahopřála Kongu i Evropská komise - všímá si Le Soir. Dodává ale, že se první předběžné výsledky očekávají až 19. listopadu. A není divu - interaktivní průvodce fakty o Kongu agentury AFP, který Le Soir nabízí ve svém internetovém vydání, názorně ukazuje, jak složité jsou volby v zemi rozlohou skoro osmdesátkrát větší než někdejší koloniální velmoc Belgie. Navíc s infrastrukturou neexistující, nebo narušené desetiletími špatné vlády diktatury a občanské války.

Teď ale jiné téma, které je stále námětem pro komentátory - jaderné ambice Íránu. Představitelé Teheránu sice tvrdí, že jaderný program je civilní, to jim ale velká část světa nevěří. Téma připomíná dnešní vydání amerického deníku New York Times.

List připomíná, že pokud se Írán skutečně dopracuje k atomové zbrani, svět mohou čekat těžké časy. "Když v polovině osmdesátých let získal Pákistán jadernou bombu, svět si pokládal otázku, zdali je možné k islámské zemi přistupovat v tomto směru stejně jako k jakékoliv jiné - totiž zdali i tato země ji bude používat pouze jako odstrašující sílu. "Poslední dvě desítky let však došlo k zásadní změně ve způsobu, jakým je na násilí v muslimském světě nazíráno. Především jsme svědky nárůstu sebevražedných útoků, které nemají v islámu žádnou tradici," píše americký deník.

A dodává: "Logiku sebevražedných útočníků, kteří obětují životy přihlížejících muslimů proti jejich vůli, je možno rozšířit i na národní úroveň. Pokud nějaký islámský stát nebo islámští teroristé použijí jadernou zbraň proti Izraeli, Spojeným státům nebo jiným západním cílům, odveta bude stát také životy tisíců nebo možná miliónů muslimů. Pokud budou teroristé uvažovat jako sebevražední útočníci, důvodem smrti nevinných muslimů by byla boží vůle. Další by přežili, aby mohli dál vést svatou válku. Žádný z muslimských států sice takový názor otevřeně nepodporuje. Po 11. září však nemůžeme tuto variantu považovat za nereálnou," domnívají se New York Times.

Jana Samková, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme