Zemětřesení v Pákistánu má nejméně 330 obětí, další zřejmě ještě přibudou
V Balúčistánu, který postihlo ničivé zemětřesení, začali pohřbívat mrtvé. Pokračují také v pátrání po lidech, kteří katastrofu přežili. Podle prozatímní bilance zahynulo na 330 lidí a na 400 dalších bylo zraněno. Záchranáři se ale stále nedostali do odlehlých oblastí, počet zemřelých tak zřejmě poroste. V oblasti byl vyhlášen stav nouze.
Záchranné práce komplikují poničené silnice. Záchranáři, vyprošťovací týmy a lékaři se tak ke zraněným v některých oblastech dostávají jen s obtížemi. Nejhůře bylo zasaženo město Avaran a jeho okolí, kde žije asi 300 tisíc lidí.
Je to chudá a málo osídlená oblast. Velké ztráty na životech způsobila zčásti špatná kvalita zdiva. Podle prvních odhadů je zničeno asi 90 procent domů, většinou ale byly postaveny z cihel z nepálené hlíny. Zmizely tak celé vesnice. Ale právě díky prostým obydlím je podle místních úřadů větší pravděpodobnost, že lidé uvězněni pod zřícenými domy jsou pouze zranění a ne mrtví.
Jaké jsou skutečné ztráty na životech, bude jasné po rozednění, až na místo dorazí armádní posily a prohledají zatím nedostupné oblasti. Armáda vyslala do terénu tisícovku vojáků a stovku lékařů. Místní představitelé předpokládají, že počet obětí dále poroste, jak budou záchranné týmy pronikat hlouběji do horských oblastí. Seizmologové také varují před následnými otřesy.
Armáda čelí kritice
Pákistánská vláda tvrdí, že z hlediska pomoci dělá, co může. Místní nemocnice ale nemohou ošetřit tolik zraněných lidí a docházejí jím zdravotnické pomůcky. Vážně zraněné proto přepravují vrtulníky do Karáčí a ostatní jsou převážení do sousedních provincií.
V regionu nefunguje telekomunikační spojení a lidé trávili noc pod širým nebem. Armáda dnes poslala na místo tisíc stanů, už teď ale čelí kritikám, že mohla začít se záchrannými pracemi dřív.
V oblasti má totiž silné jednotky, protože tam operují separatisté bojující za odtržení Balúčistánu, kde jsou zásoby plynu. Je to také území pašeráků paliva z Íránu. Jinak v oblasti Avaranu žijí většinou zemědělci a pěstitelé datlí.
Zemětřesení pocítily i okolní státy. Otřesy byly citelné stovky kilometrů daleko, například v pákistánském přístavu Karáčí nebo v indické metropoli Dillí, kde rozhoupaly budovy a lidé v panice vybíhali do ulic.
V Arabském moři se po zemětřesení dokonce vynořil z vody nový ostrov. Útes je sto metrů dlouhý a asi 40 metrů široký a nad hladinou vyčnívá asi do dvacetimetrové výšky.
Experti už zjistili, že z bahnitého povrchu ostrova vyvěrají metanové bubliny, které při škrtnutí zápalkou hoří. Odborníci ale útvaru nepředpovídají dlouhý život. Podle nich za několik týdnů nebo měsíců opět zmizí. Rozmetá ho prý vítr a mořské vlny.