Židovské ženy se poprvé veřejně pomodlily u jeruzalémské Zdi nářků
Poprvé se u Zdi nářků v Jeruzalémě mohly pomodlit židovské ženy. Izraelský soud jim modlitbu povolil s tím, že jejich chování není žádným narušením veřejného pořádku. Modlitba se ale neobešla bez problémů. Policie musela ženy chránit před protesty ultraortodoxních židů, podle nichž jsou veřejné modlitby u Zdi nářků výhradně mužskou záležitostí.
Ke společné modlitbě u Zdi nářků se sešly asi čtyři stovky žen. Patřily k hnutí, které si říká Ženy zdi. Jsou to vlastně židovské feministky, které usilují o rovnoprávnost s muži v liturgických otázkách.
Už asi 20 let žádají, aby se mohly modlit u Zdi nářků stejným způsobem, jako to dělají muži. Dosud ale vždy při těch pokusech, které učinily, byly napadány ortodoxními židy.
O historickém okamžiku pro židovské ženy v Izraeli mluvil v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu zahraniční redaktor Štěpán Macháček
Po verdiktu soudu je proto dnes chránila policie. Proti ženské modlitbě protestovala asi tisícovka ultraortodoxních židů. Ti po policistech, kteří na ženy dohlíželi, házeli lahve s vodou, pytle s odpadky.
Někteří jim dokonce nadávali do nacistů a snažili se ženám všemožně zabránit, aby se ke zdi vůbec dostaly. O neuctivá slova na adresu policie i žen nebyla nouze. Policie nakonec několik mužů zatkla.
Ženy se sice směly u zdi modlit již dříve, ale jiným způsobem, než to dělají muži. Musely si například tóru předčítat potichu a musely se modlit individuálně a nikoliv kolektivně. A také nesměly mít modlitební atributy, které tradičně nosí právě židovští muži.
Organizace Ženy zdi usiluje o rovnoprávnost právě v těchto liturgických detailech a její ženy se modlí kolektivně, hlasitě a kolem krku nosí barevné modlitební šátky. Na hlavě mají také pokrývku hlavy zvanou kipa.
Většinu Izraelců, kteří jsou sekulárně smýšlející, však tyto liturgické problémy příliš nezajímají. Vyloženě proti liberalizaci v oblasti víry protestují pouze ortodoxní rabíni a právě ultraortodoxní židé, kteří tvoří v Izraeli sice malou, ale velmi vlivnou skupinu. Také proto se izraelské úřady dlouho zdráhaly ženám ustoupit.
Nadšení z tohoto vývoje nejsou ani muslimové, kteří mají svůj svatostánek nedaleko Zdi nářků. Bojí se, že by přílišná liberalizace židovské liturgie mohla ovlivnit i jejich ženy.