Armáda v Zimbabwe: Jdeme proti zločincům kolem prezidenta Mugabeho. Až přijde čas, stáhneme se

Zimbabwský prezident Robert Mugabe je zatčen, ale v pořádku, uvedla armáda. Ta hlavu státu uvrhla do domácího vězení po zásahu, který generálové odmítají označit jako puč. Vojáci prezidenta a další ministry zatkli krátce poté, co Mugabe odvolal svého viceprezidenta Emmersona Mnangagwu.

Harare Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí vězení prezidenta Mugabeho na titulní stránce zimbabwských novin: Harare, 16. listopadu.

Domácí vězení prezidenta Mugabeho na titulní stránce zimbabwských novin: Harare, 16. listopadu. | Foto: Philimon Bulawayo | Zdroj: Reuters

Zimbabwská armáda uchopila moc v zemi v noci na středu. Podle aktuálních zpráv panuje v hlavním městě Harare a vlastně v celé zemi zatím klid. Zásah armády se obešel bez většího násilí, takže ve městě se podle posledních zpráv nebojuje ani lidé neprotestují v ulicích.

Z toho, co zatím víme, je prezident Mugabe v domácím vězení v prezidentském paláci pod dohledem vojáků. Podle prezidenta Jihoafrické republiky Jacoba Zumy, který s Mugabem mluvil, je zimbabwská hlava státu v pořádku. Zatčeni jsou ale podle britského Telegraphu i další členové Mugabeho vlády, například ministr financí.

Puč-nepuč

Armáda stále trvá na tom, že nejde o puč. Jak řekl generál Moyo, který vystoupil v zimbabwské státní televizi ZBC, jde jen o zásah proti zločincům okolo prezidenta Mugabeho. Vojáci podle něj ustoupí okamžitě poté, co se podaří situaci opět stabilizovat.

Alespoň podle informací, které přinesl britský deník Guardian, jsou reakce občanů a politiků zatím klidné a obyvatelé armádu spíše podporují.

Politická opozice zatím kroky armády neodsoudila, předseda Hnutí pro demokratickou změnu Nelson Chamisa zatím jen vyzval k udržení míru a dodržování ústavy. Ještě pozitivnější vyjádření vydali koalice zimbabwských církví, která za současnými změnami vidí naději pro zrod nového národa.

Velký obrat prokázal i lídr ligy mladých vládnoucí strany ZANU-PF Kudzai Chapanga, který se na svém kanálu na YouTube omluvil za dřívější vyjádření, podle kterého jsou mladí připraveni položit za prezidenta Mugabeho život.

Chapanga ještě minulý týden vyzýval k tomu, aby se první dáma Grace Mugabeová stala prezidentkou:  

Reakce ze zahraničí

Jihoafrická republika, která se Zimbabwe sousedí, do země vyslala několik svých ministrů. Ti se k armádním krokům staví tak, že jde o vnitřní politiku, do které se nehodlají vměšovat.

OTÁZKY A ODPOVĚDI: 'Tohle není vojenský převrat.' O co jde v Zimbabwe? Svrhne armáda Mugabeho diktaturu? A co Češi?

Číst článek

Britský ministr zahraničí Boris Johnson prohlásil, že Spojené království chce, aby země vyhlásila svobodné a férové volby. Londýn má v zemi specifické zájmy, neboť Zimbabwe bylo historicky britskou kolonií.

Africká Unie nebo například OSN zatím vyzývají především ke klidu.

Koho rádi vojáci? 

Dosud nemáme zcela oficiální vyjádření, proč se armáda do tohoto puče-nepuče pustila. Nicméně podle Guardianu to ale souvisí s nedávným odvoláním viceprezidenta Emmersona Mnangagwu, který tak měl uvolnit nástupnictví Mugabeho manželce Grace.

První dáma je však v Zimbabwe velmi neoblíbená, mimo jiné kvůli nákladným nákupním výletům. Mnangagwa je naopak dosti populární, zejména u vojáků, mezi kterými se proslavil při boji o nezávislost.

"Mnangagwa není žádný demokrat," varuje novinářka Redi Tlhabiová:

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme