Známého amerického novináře nepustili do Ruska. Je prý nežádoucí

Ruské úřady odmítly prodloužit vízum americkému novináři Davidu Satterovi. Podle cizinecké policie údajně porušil migrační zákony a jeho pobyt v zemi považuje Moskva za nežádoucí. Spojené státy žádají vysvětlení. Před olympiádou v Soči se tak Rusko dostává do nepříjemné situace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva

Moskva | Foto: stock exchange

66letý novinář pracoval od září jako poradce v ruské pobočce amerického Rádia Svoboda. V prosinci odjel na Ukrajinu, kde si chtěl nechat prodloužit ruské vízum.

Pracovník velvyslanectví ale oznámil, že Satterův další pobyt v Rusku je nežádoucí. Velvyslanectví to prý sdělily kompetentní orgány. Taganský soud v Moskvě pak potvrdil, že Satter porušil pravidla vstupu a pobytu na území Ruské federace. Vedle pětiletého zákazu návštěvy země mu tak navíc hrozí pokuta v přepočtu asi 3000 korun.

David Satter je zkušený novinář, který region důkladně zná. V Moskvě působil už v letech 1976–1982, kdy byl zpravodajem listu Financial Times a poté zvláštním zpravodajem Wall Street Journal. O Rusku napsal několik knih, přednáší také na univerzitě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Martin Dorazín

Američan se domnívá, že byl z Ruska ve skutečnosti vyhoštěn kvůli svým názorům a publikační činnosti. Britskému deníku Guardian prozradil, že vše může souviset s tím, jak se zajímal o pozadí výbuchů domů v Moskvě a na Kavkaze v roce 1999.

Otázkou je, jaké měl Satter vízum. Pokud bylo turistické, pak podle zákona nemůže v Rusku pracovat jako novinář. K tomu je potřeba mít novinářské vízum a akreditaci ministerstva zahraničí.

„To by mu teoreticky mohli prodloužit v Moskvě, není tedy jasné, proč se pro vízum vydal do Kyjeva. Možná tam jel pracovně sledovat události na náměstí Nezávislosti, ten pokus o ukrajinskou revoluci. A právě tam si myslel, že mu mohou prodloužit vízum,“ uvažuje zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Martin Dorazín.

Žádná novinka

Od dob studené války je prý Satter prvním americkým žurnalistou, kterého ruské úřady nepustily do země. Rozhodně ale není jediným zahraničním zpravodajem, kterému nebylo vízum prodlouženo. Podobně v minulosti dopadli také čeští novináři.

V roce 2011 byl zase vyhoštěn zpravodaj listu Guardian Luke Harding. Podle Rusů opakovaně porušoval pravidla akreditace, protože se pohyboval v oblastech protiteroristických operací, kam je přístup pouze na zvláštní povolení.

Často je také přístup do země odepřen coby reciproční opatření, pokud nějaká země zruší nebo odmítne akreditaci ruskému novináři.

Martin Dorazín, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme