‚Zrádci Ruska mají hnít ve vězení,’ napsal Medveděv. Výměna vězňů je ale podle něj pro Rusko lepší

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv komentoval čtvrteční výměnu vězňů mezi Spojenými státy a Ruskem slovy, že zrádci jeho vlasti by měli hnít a zemřít ve věznicích, ale že pro Moskvu je užitečnější dostat své lidi domů. Informovala o tom agentura Reuters.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv

Ruský exprezident Dmitrij Medvěděv se k politice stále běžně vyjadřuje (archivní foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„A ti zrádci, ať si nyní horečně vybírají nová jména a aktivně se maskují v rámci programů na ochranu svědků,“ napsal Medveděv na svém telegramovém účtu.

Rusko, Spojené státy a některé evropské země si ve čtvrtek vyměnily v Turecku vězně, oznámily turecké úřady, které pomáhaly výměnu, podle médií největší od konce studené války, dojednat.

Novináři Gershkovich a Kurmaševová a dalších 24 lidí. Proběhla největší výměna vězňů od studené války

Číst článek

Ankara uvedla, že se výměna týká celkem 26 lidí ze sedmi zemí. Výměnu vězňů už potvrdil Bílý dům i Kreml s tím, že z Ruska bylo propuštěno 16 lidí včetně pěti německých a sedmi ruských občanů, kteří byli politickými vězni.

Podle agentury AFP Kreml oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin omilostnil 13 lidí, kteří byli následovně předáni na Západ. Jsou jimi novinář amerického listu The Wall Street Journal Evan Gershkovich, bývalý americký voják Paul Whelan, rusko-americká novinářka Alsu Kurmaševová, která před zadržením žila v Česku, ochránce lidských práv ze sdružení Memorial Oleg Orlov, spolupracovníci zesnulého opozičního předáka Alexeje Navlného Vadim Ostanin, Xenija Fadějevová a Lilija Čanyševová, disidenti Vladimir Kara-Murza a Ilja Jašin, umělkyně Alexandra Skočilenková, která si odpykávala sedmiletý trest za výměnu několika cenovek v supermarketu za protiválečné vzkazy, bývalý ředitel organizace Otevřené Rusko Andrej Pivovarov, Kevin Lick, kterého ruský soud poslal za mříže na čtyři roky za vlastizradu, a Demuri (Dieter) Voronin.

Podle tisku byli z Ruska propuštění i němečtí občané Patrick Schöbel a German Moyzhes. Bělorusko propustilo dalšího německého občana Rika Kriegera, který byl odsouzen k smrti a posléze dostal od autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka milost.

Tisková agentura AFP s odkazem na ruské agentury informovala, že ruská tajná služba FSB potvrdila návrat osmi ruských občanů do země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme