Karelinovou loni v srpnu poslal ruský soud na 12 let do vězení za vlastizradu. Té se podle verdiktu dopustila tím, že dobročinné organizaci v USA poskytla finanční příspěvek na podporu Ukrajiny.
„Protitankové střely nestačily. Bunkr sloužící jako nemocnice byl tak zničený, že zdravotníci už neměli jak pomoci zraněným s vnitřním krvácením,“ popisuje poslední dny v Azovstalu Stanislav Dutov.
Alexandr Vinnik dříve provozoval BTC-e, kdysi jednu z největších kryptoměnových směnáren na světě. V roce 2017 byl na žádost Washingtonu zatčen v Řecku kvůli podezření z praní špinavých peněz.
Spojené státy výměnou za Američana Fogela propustily ruského občana. Podle tiskových agentur to ve středu oznámil mluvčí Kremlu. Jméno propuštěného odmítl sdělit, dokud nebude tento člověk v Rusku.
„Pozdravila jsem prezidenta Bidena a viceprezidentku Harrisovou. Naštěstí byl uvítací rozhovor krátký, viceprezidentka mi řekla, ať už jdu k dětem,“ popisuje uvítání po výměně vězňů Kurmaševová.
Ve vazbě byla Alsu v otřesných podmínkách 9 měsíců. Za údajné šíření lživých informací o ruské armádě dostala nakonec trest 6,5 roku. Noční můru ukončila až srpnová výměna vězňů mezi Ruskem a Západem.
Na začátku srpna 2024 se na letištní ploše v turecké Ankaře sešla neobvyklá společnost. Došlo k největší výměna vězňů mezi Ruskem a západem od konce studené války.
Ukrajinský koordinační štáb upozornil, že tato výměna zajatců byla výjimečná tím, že se poprvé po dlouhé době podařilo osvobodit z ruského zajetí i ženy.
O tom, jaké konkrétní informace mohl Rubcov získat, polské úřady mlčí. Podle deníku Rzeczpospolita ale mohl minimálně zjistit, jak jej odhalily, což by mohlo posloužit jako poučení dalším agentům.
„Jezdit do Ruska se západním pasem je nebezpečné,“ říká rusista a politolog Karel Svoboda z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
„Oni věděli, kdy to začne, takže od konce roku 2021 začali čistit veřejný prostor. Ještě se nezavíralo, ale většina organizací Memorialu byla zlikvidována,“ říká v rozhovoru Oleg Orlov.
Rusko-španělský novinář Pablo González byl ve vazbě až do propuštění v rámci výměny vězňů mezi Moskvou a několika západními zeměmi 1. srpna, její součástí bylo 26 lidí.
Kremelská propaganda netvrdí, že režim a válku na Ukrajině podporují všichni obyvatelé Ruské federace. Ve skutečnosti totiž stačí, že převažující část obyvatelstva se proti režimu a válce nebrání.
„I když naše zpráva nakonec naštěstí nic nezměnila, šlo o jasné porušení redakčních standardů, které z nás činí celosvětově důvěryhodnou redakci,“ píše se memorandu od šéfredaktora.
Někteří ruští vyměnění vězni si přáli zůstat v ruských věznicích a byli deportováni bez pasu, takže jejich případný návrat bude velmi komplikovaný, říká pro Český rozhlas Plus Josef Pazderka.
Odpůrci režimu běloruského autoritářského vůdce Lukašenka míní, že Západ měl dostat z vězení například nositele Nobelovy ceny za mír Alese Bjaljackého či jednu z tváří opozice Maryju Kalesnikavovou.
Výměna vězňů mezi Ruskem Západem je bezprecedentní akt.„Západ za cenu propuštění vraha a dalších reálných zločinců dosahuje toho, že vysvobozuje nevinné oběti z ruských věznic,“ říká odborník.
Gershkovich se dostal na svobodu a vrátil se do Spojených států v rámci výměny vězňů mezi Ruskem a západními zeměmi. Novináře zatkla tajná služba loni na konci března v restauraci v Jekatěrinburgu.
Rusko a Bělorusko dohromady propustily 16 lidí, včetně novináře Evana Gershkoviche nebo rusko-americké novinářky Alsu Kurmaševové. Podívejte se na přehled dalších významných propuštěných vězňů.
Na letišti ve Washingtonu je přivítaly jejich rodiny, americký prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová. Na svobodu z ruského a běloruského zajetí se dostalo celkem 16 lidí.
Navalnyj v únoru náhle zemřel za nevyjasněných okolností v trestanecké kolonii na Sibiři. Jeho úmrtí přičítá ruská opozice i řada západních zemí vinu Putinově režimu, Kreml ji odmítá.