„Celé je to překvapivý, podivný krok, ale zatím je to opravdu jen jeden rozhovor do novin. Nikoli to, že Česká národní banka ve velkém nakupuje bitcoiny,“ hodnotí Koubský nápad guvernéra ČNB Michla.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová se vyslovila proti zařazování bitcoinu do devizových rezerv členských zemí EU. Uvedla, že rezervy by neměly být zatíženy podezřením na praní špinavých peněz.
Michl řekl, že bitcoin bude mít tendenci posilovat. Kryptoměna by nakonec měla mít na celkových rezervách banky, které nyní činí 140 miliard eur (3,5 bilionu korun), podíl až pět procent.
Pokud by měl člověk odhadnout, na co se v Česku za posledních 20 let vyplýtvalo nejvíc mozkové kapacity expertů a politického úsilí, nespletl by se, kdyby řekl, že to je zavedení eura.
Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na čtyři procenta. Úroková sazba je tak na nejnižší úrovni od počátku února 2022.
Bankovní rada České národní banky ve středu snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Sazba je tak na nejnižší úrovni od počátku února 2022.
Seidler se stane prvním členem bankovní rady ČNB, kterého jmenuje současný prezident Pavel. Všechny ostatní nynější členy rady jmenoval bývalý prezident Miloš Zeman.
Česká národní banka znovu snížila základní úrokovou sazbu. Jedná se o šesté snížení za poslední rok. Pokles o čtvrt procentního bodu na 4,5 procenta tak znamená nejnižší úroveň od února roku 2022.
Analytici snížení sazeb o půl procentního bodu očekávali. Pokles úrokových sazeb zahájila ČNB loni v prosinci, kdy v prvním kroku snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta.
Inflace v lednu proti loňskému prosinci zpomalila z bezmála sedmi na 2,3 %. „Teď by ekonomika potřebovala nižší úrokové sazby a ČNB opět dělá chybu,“ řekl pro Radiožurnál ekonom David Marek.
Meziroční inflace v srpnu zpomalila na 8,5 procenta. Takzvaná jádrová inflace je stále nad třemi procenty. To podle guvernéra Aleše Michla neumožňuje nyní snížit sazby.
Končí jedna z nejzásadnějších epizod v dějinách České národní banky a je poněkud absurdní, že dosud vlastně nevíme, proč Česko na inflačním vrcholu žilo zrovna se sedmiprocentní základní sazbou.
„Inflace je na úrovni, při které stále musíme mít jestřábí politiku, musíme zůstat jestřáby a zabezpečit hlavně to, aby inflace nezůstala rezistentní, aby dále klesala,“ řekl Michl senátorům.
Historie vztahů vlády a centrální banky v Česku odpovídá pořekadlu Jeden hot a druhý čehý. Tedy situaci, kdy se nemohou dohodnout, kam směřují nebo co chtějí. A občas si dělají naschvály.
Češi tak ekonoma a exguvernéra ČNB Miroslava Singera pracují dlouho a hodně, ale dobrý výsledek to nepřináší. Podle Singera by jedním z řešení mohlo být omezení poptávky plynoucí ze škrtání deficitu.
Jednání bylo podle premiéra Petra Fialy (ODS) velmi věcné, v dobré atmosféře. Uvedl, že s guvernérem ČNB Alešem Michlem jednal také o ozdravném balíčku.
Je divné, proč si guvernér Michl o problému se státními dluhy s premiérem Petrem Fialou či s jeho minstrem financí nepromluví mezi čtyřma očima a místo toho zneklidňuje veřejnost.
„Z pozice hlavního experta v oblasti organizační a protokolu bude zejména zodpovídat za koordinaci akcí a činností protokolárního charakteru a podílet se na přípravě konferencí,“ popsala mluvčí.
Nezměnila se ani výše lombardní a diskontní sazby. Lombardní sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů, zůstala na osmi procentech.
V případě Michlovy prověrky jde o kauzu natolik politicky atraktivní, že se o ni zajímá i příští prezident Petr Pavel, který by jako jediný mohl Michla odvolat.
Guvernér bez prověrky, centrální banka bez guvernéra? Je na stole odvolání Aleše Michla novým prezidentem Petrem Pavlem? Proč Michl nejvyšší stupeň prověrky stále nemá?
Guvernér České národní banky Aleš Michl požádal o nejvyšší stupeň v květnu. Národní bezpečnostní úřad má na řízení devítiměsíční lhůtu, která nyní upynula. Řízení ovšem nebylo dosud ukončeno.
„Nyní se vyplatí počkat, protože pokud Evropská centrální banka dostane inflaci pod kontrolu relativně rychle, není důvod, abychom my byli ostrůvkem s vysokou inflací,“ nastiňuje ekonom Lubomír Lízal.