„Jediné, čeho bychom se měli bát, je nechat naši vlast napospas drancování bandy lhářů, zlodějů a pokrytců,“ napsal do deníku opozičník. V úryvcích také popisuje typický den v trestanecké kolonii.
„Zjistili jsme, že o Navalném se jednalo pro případnou výměnu ruských špiónů, která proběhla letos v létě. A byl to hlavní důvod, proč nakonec Německo souhlasilo s vydáním Krasikova,“ říká Soukup.
Vdova po ruském opozičním politikovi Alexeji Navalném na internetu zveřejnila oficiální dopis, ve kterém se píše, že úmrtí jejího manžela nebude vyšetřováno.
Navalnyj v únoru náhle zemřel za nevyjasněných okolností v trestanecké kolonii na Sibiři. Jeho úmrtí přičítá ruská opozice i řada západních zemí vinu Putinově režimu, Kreml ji odmítá.
Navalná se začátkem července stala předsedkyní nadace Human Rights Foundation (HRF), nevládní organizace se sídlem v New Yorku, která si klade za cíl obranu lidských práv.
Podle vyšetřovatelů z ruské tajné služby FSB si žák deváté třídy dopisoval s legií Svoboda Ruska, která bojuje po boku ukrajinských sil proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.
Tento kritik Kremlu si momentálně odpykává 25letý trest za vlastizradu v souvislosti s kritikou ruské invaze na Ukrajinu. Žaloval Vyšetřovací výbor kvůli nečinnosti ve věci dvou případů jeho otravy.
Základní otázka zní: Je realistické sázet na změnu kremelského režimu prostřednictvím demokratičtějších sil? Anebo víc odpovídá skutečnosti změna v podobě následnictví po Putinovi či palácový převrat?
Podle Reuters jde o další ze série trestů, které ruská pravoslavná církev uvalila na duchovní, jež považuje za sympatizující s ruskou opozicí anebo podle ní dostatečně nepodporovali válku na Ukrajině.
Julija Navalná, vdova po ruském opozičním předákovi Alexeji Navalném, poskytla první interview od smrti manžela. Časopisu Time řekla, že v Rusku žijí protiválečně smýšlející Rusové.
Zaměstnanci věznice podle Ždanova opozičníkově matce Ljudmile Navalné řekli, že její syn zemřel na „syndrom náhlého úmrtí“. Lékařská zpráva hovoří podle Navalného mluvčí o „přirozené smrti“.
Pohled na muže zjevně brutálně zmlácené liberálně uvažujícími Rusy skutečně otřásl – bez ohledu na to, že pokud se masové vraždy opravdu dopustili, je to skutek neprominutelný.
Ruský soud poslal na dva měsíce do vazby novinářku zpravodajského portálu SOTAvision Antoninu Favorskou, kterou vyšetřovatelé viní z účasti v extremistické organizaci. Novinářka vinu popřela.
Za sloupy sovětského památníku z roku 1945 je nyní k vidění Navalnyj v obleku a kravatě při soudním přelíčení před zhruba deseti lety a také vyobrazení politika předvádějícího rukama symbol srdce.
Dotčenými společnostmi jsou nápravná zařízení, kde byl Navalnyj držen do své smrti, a mezi osobami jsou soudci nebo zástupci ministerstva spravedlnosti, kteří se na Navalného perzekuci podíleli.
„Alexej mnohokrát na vězeňská zařízení podával žaloby kvůli neposkytnutí zdravotní pomoci. Odmítali je. Teď ho zabili a odmítají žalobu jeho příbuzných,“ uvedl Navalného spolupracovník Ivan Ždanov.
Navalná poděkovala voličům, kteří se zmobilizovali a přišli v neděli k volebním urnám v pravé poledne, čímž reagovali na dřívější Navalného výzvu, aby tímto způsobem ukázali svůj nesouhlas s režimem.
Mladá generace Rusů je více protiputinovsky a protiválečně naladěná. Podíl mladých lidí zapojených do politiky je až na malou menšinu tradičně nízký, stejně jako jejich důvěra ve státní instituce.
Tím, že poslední den prezidentských voleb přišli lidé volit v pravé poledne, měli demonstrovat odpor vůči Vladimiru Putinovi. Situaci v Rusku komentuje Ondřej Soukup.
V neděli Navalného tým zveřejnil fotografie a videa od volebních místností na ruském Dálném východě a v dalších částech Ruska, před nimiž v poledne místního času stojí davy voličů.
Za smrt ruského opozičního předáka Alexeje Navalného nese odpovědnost Moskva. Navalnyj byl podle buď zabit ve vězení nebo zemřel na následky podmínek v zařízení, které se prakticky rovnaly mučení.
„Mezinárodní tlak je Putinovi už úplně ukradený. Počítal s tím, že lidi začne zatýkat až po pohřbu (Navalného), to je jeho dlouhodobá taktika,“ říká předseda organizace Memorial Česká republika.
V ruském opozičním, což je většinou exilové, prostředí bylo hlavním tématem uplynulých dní množství lidí, kteří se přišli rozloučit s Alexejem Navalným v den jeho pohřbu a v dalších dnech.
Podle ruského investigativního portálu Agenstvo jednal Vladimir Putin o výměně Alexeje Navalného za Rusy zadržované na západě ještě několik hodin před Navalného smrtí.
Výslechy a zatýkání nejspíš budou pokračovat. Svědčí o tom třeba i výroky proválečných publicistů, kteří například píší, že je potřeba „všechny tyto zrádce zlikvidovat, zavřít nebo vyhodit z práce“.
V pátek 1. března skončila na předměstském Borisovském hřbitově města Moskvy životní pouť v posledních letech nejvýraznější tváře ruské politické opozice.
Mezi lidmi, kteří se v sobotu sešli u hrobu Navalného, byla i Navalného matka Ljudmila, která přišla v doprovodu matky manželky Navalného Julije, obě byly v černém.