Moskevský soud zamítl žalobu Kara-Murzy. Ruský opozičník tvrdí, že se ho složky FSB pokusily otrávit
Moskevský soud v úterý v odvolacím procesu zamítl žalobu vězněného opozičního politika a publicisty Vladimira Kara-Murzy kvůli nečinnosti Vyšetřovacího výboru ve věci dvou případů jeho otravy. Tento kritik Kremlu si na základě rozsudku z loňského dubna odpykává 25letý trest za vlastizradu v souvislosti s kritikou ruské invaze na Ukrajinu.
Portál Novaja gazeta připomíná, že Kara-Murza a jeho advokáti se snažili zvrátit rozhodnutí soudu nižší instance z letošního února, podle kterého bylo v souladu se zákonem to, že se vyšetřovatelé nezačali zabývat trestním oznámením týkajícím se pokusů o otravy Kara-Murzy.
Navalnyj byl buď zabit ve vězení, nebo zemřel na následky mučení, uvádí expertka OSN
Číst článek
Podle Kara-Murzy se ho pravděpodobně příslušníci ruské tajné služby FSB pokoušeli otrávit v roce 2015 a ještě o dva roky později. Jména údajných pachatelů vypátrali v roce 2021 investigativní novináři projektů Bellingcat, The Insider a magazínu Der Spiegel.
Podle nich Kara-Murzu sledovali členové FSB na jeho cestách po ruských regionech, včetně toho výjezdu, během kterého tento politik upadl do kómatu a projevily se u něj příznaky těžké otravy.
Ti samí příslušníci FSB podle investigativních novinářů měli na svědomí i závažnou otravu opozičního politika Alexeje Navalného v roce 2020. Navalnyj zemřel letos v únoru v ruském vězení.
Kara-Murza, který má ruské a britské občanství, obvinil ruské úřady v souvislosti se svými otravami z pokusů o atentát. Nedávno získal jednu z prestižních Pulitzerových cen za své komentáře psané za mřížemi, které vydává list The Washington Post.