Soukup: Polední akce proti Putinovi byla úspěšná. V kontextu Ruska jsou ale protestující v menšině
„Poledne proti Putinovi“ - to je heslo, pod kterým stoupenci nedávno zesnulého předáka ruské opozice Alexeje Navalného vyzvali odpůrce nynějího režimu k protestu. Tím, že poslední den prezidentských voleb přišli lidé volit v pravé poledne, měli demonstrovali odpor vůči Vladimiru Putinovi. Situaci v Rusku komentuje v rozhovoru pro Radiožurnál Ondřej Soukup ze zahraniční redakce Českého rozhlasu.
Co se dělo v poledne okolo volebních místností? Jaký měla dopad výzva stoupenců Alexeje Navalného – Poledne proti Putinovi?
Bylo to poměrně úspěšné. Viděli jsme celou řadu fotografií, videí, kde jsou až dvousetmetrové fronty. Bylo zadrženo nějakých 50 lidí, takže ano, z hlediska Naválného, kteří toho celé organizovali, to byla docela úspěšná akce.
Na druhou stranu musíme si také říct, že šlo o Moskvu, Petrohrad, Novosibirsk – tedy veskrze velká města. A i ty tisíce lidí, kteří se toho účastnili, tak ve 140 milionovém Rusku jsou prostě ve velké menšině. Přesto jsou velmi stateční.
A je už jasné, jestli a jak proti lidem zasahovala policie – třeba jen na základě toho, že se dostavili v danou dobu do volební místnosti? Moskevská prokuratura varovala, že za podobný projev odporu hrozí několikaletý trest vězení.
Podle organizace OVD Info bylo zatím zadrženo 51 lidí po celém Rusku (kolem 16. hodiny to bylo 74 lidí, pozn. red.).
Byly sice případy, kdy přijel třeba policejní autobus do kterého najednou pozatýkali třeba 20 lidí, ale následně je po 20 minutách propustili. Pravda, odvezli je ale třeba na druhý konec města – to si myslím, že stalo v Jekatěrinburgu – takže těch represí tam bylo více. Ale zatím nevíme prakticky o nikom, kdo by už byl z něčeho obviněn.
Už první den hlasování byly zaznamenány drobné protestní akce. Například na Krymu byly poškozeny zelenou barvou volební urny. Jak si v těchto volbách dokázal Kreml pojistit výsledek, který potřebuje?
Velmi jednoduše, protože tentokrát se mohlo hlasovat i elektronicky, takže to je věc, kterou žádný pozorovatel, i kdyby nakrásně byl připuštěn k těm volbám, prostě nemohl objevit.
Samozřejmě i ti fyzičtí pozorovatelé byli velmi pečlivě vybíráni. Takže nastaly i případy, kdy se lidé chtěli domlouvat třeba s komunisty nebo nějakou jinou povolenou stranou, že by byli jejich pozorovateli, ale tam jim řekli, že tajná služba FSB jim zakázala zrovna tyto konkrétní lidi k volbám pouštět. Takže oni si tam mohou de facto napsat ty výsledky, jaké budou chtít.
Řada oblastí Ruska, včetně Moskvy, byla terčem dronových útoků. Před pár hodinami byl taky krátce přerušen provoz na dvou moskevských letištích. Vyjadřuje se nějak Ukrajina právě k těmto akcím?
Zásadně nevyjadřuje. Alespoň oficiálně ne. Samozřejmě neoficiálně na sociálních sítích tomu říkají „dáreček pro Putin“. Na druhou stranu, já si myslím, že Ukrajinci by útočili, ať už by volby byly nebo nebyly, protože ty útoky pokračují už několik týdnů.