TikTok v Evropské unii umožní uživatelům zapnout řazení příspěvků i bez doporučovacího algoritmu. Firma změnu oznámila na svém blogu. Jde o reakci na evropský regulační Akt o digitálních službách
Podle počtu stažení byl TikTok nejrozšířenější aplikací v Česku za loňský rok. V čem spočívá jeho obliba, síla a také nebezpečí? Poslechněte si pořad Souvislosti Plus.
Od poloviny dubna budou doporučovány ostatním uživatelům pouze příspěvky ověřených předplatitelů. Neověření uživatelé také nebudou moci hlasovat v anketách.
Twitter se pokouší omezit přístup ke svým datům. „Připadá mi to jako snaha Elona Muska mít absolutní kontrolu nad vším," říká redaktor Deníku N. Popularitě sociální sítě to podle něj může uškodit.
Vědci propojí muzikologii s bioinformatikou. V projektu se pomocí výpočetních algoritmů používaných v biologii pokusí přijít na původ gregoriánských chorálů, což by mohlo muzikologům usnadnit práci.
Sociální média slouží politikům zejména k zisku informací a komunikaci s voliči i k nastolování agendy. Při tomto procesu jsou politici v kontaktu s voličskou základnou, občany, fanoušky i odpůrci.
Během necelého půl roku upravený algoritmus opakovaně způsobil to, že systém několikrát výrazně víc zviditelňoval příspěvky označené externími ověřovateli jako dezinformační.
Zpráva od britské nevládní organizace StateWatch uvádí, že od neúspěšného pokusu o převrat v roce 2016 bylo na bázi algoritmů propuštěno více než 20 000 vojáků.
Algoritmy jsou technicky založené na neuronových sítích. Cogniware momentálně pracuje na rozšíření systému o analýzy sociálních sítí, je zapojena do mezinárodního projektu na vyhledávání teroristů.
K tisícovce záznamů pořízených Googlem se dostala belgická veřejnoprávní stanice VRT. Novináři zjistili, že část nahrávek byla pořízena, aniž by uživatelé dali pokyn virtuálnímu hlasovému asistentovi.
„Měli bychom se děsit toho, jaké možnosti nabízí nová technologie autoritářským státům,“ říká Łukasz Król. Připomíná, že žádná technologie není neutrální. Naopak. A zrcadlí naše vlastní předsudky.
Patří roboti do systému justice? O tématu v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus debatovali ředitel odboru elektronizace justice při ministerstvu spravedlnosti Martin Richter a advokát Jiří Klega.
Je Země kulatá, či placatá? Ačkoliv tuto otázku vyřešili už v antickém Řecku, stále více lidí tvrdí, že Země je plochý disk. Skupina vědců z amerického Texasu nyní zjistila, čím to je.
Požár v Kalifornii způsobila americká armáda laserem. Demokraté pijí krev dětí. Na videoplatformě YouTube se šíří čím dál víc dezinformací, jak ukazují příklady z USA. Odpověď firmy je rozpačitá.
V případě přírodní katastrofy, teroristického útoku nebo jiného nebezpečí Facebook nabízí svým uživatelům, aby na sociální síti ostatním dali vědět, že jsou v bezpečí. Funkci „safety check“ sociální síť aktivovala také 26. prosince v Bangkoku, kde nedaleko vládní budovy protestující muž házel ze střechy domu petardy. Aktivací ale zároveň vznikl zmatek – pod funkcí se totiž navíc objevily zprávy o závažné explozi v Bangkoku, ke které však nedošlo, píše britský deník The Guardian.
Prezidentští kandidáti mohli dopředu vědět, které petiční archy s podpisy jejich sympatizantů ministerstvo vnitra zkontroluje. Podle zákona má být výběr podpisových listin náhodný. Ale ministerstvo šlo náhodě naproti a přesný klíč výběru v polovině října zveřejnilo na internetu. Kandidáti tak mohli namíchat odevzdané archy tak, aby ve vzorku ke kontrole byly jen předem určené podpisy.