Zákazníci mohou v automatech běžně koupit sušenky, kávu nebo třeba limonádu. Na jihu USA teď přibyly i poměrně netradiční výrobky – náboje do zbraní, a to jak pistolí, tak i brokovnic.
Český rozhlas Brno zjistil, že ministerstvo financí nedávno při kontrolách našlo další licence, o kterých dřív úřad nevěděl. Celkem jde o 777 legálních hracích automatů ve čtrnácti městech.
Za nejvážnější důsledek problémového hraní autoři označili zadluženost a narušené vztahy. „Dominujícím vztahovým vzorcem hráčů je takzvaný dvojí život, který trvá mnohdy i řadu let,“ uvádí zpráva.
Karlovy Vary porušily soutěžní pravidla svými loterijními vyhláškami. Od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže proto dostaly pokutu 734 tisíc korun. Rozhodnutí není pravomocné, město s ním nesouhlasí.
Češi loni prosázeli 196,4 miliardy korun. Objem vyplacených výher vzrostl na 157,1 miliardy korun. Informoval o tom mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.
Ukončit svoji činnost nejpozději do konce roku 2017 budou muset všechny kasina a klasické herny s automaty v Liberci. Vyhlášku s nulovou tolerancí ve čtvrtek těsnou většinou schválili tamní zastupitelé.
Čokoládu, bonbóny nebo sladkou limonádu už si možná školáci od září budou muset nosit jen z domova. Prodej nezdravých potravin ve školních automatech zřejmě zakáže vyhláška, kterou dokončila ministerstva školství a zdravotnictví. České středoškolské unii se ale nelíbí, že zákaz platí i pro střední školy. Studenti proto ministryni školství Kateřině Valachové napsali otevřený dopis.
Ze školních automatů a bufetů zřejmě brzy zmizí potraviny a nápoje s umělými sladidly, majonézou nebo kofeinem. Navrhuje to vyhláška, kterou zpracovalo ministerstvo školství ve spolupráci s resortem zdravotnictví. Snadná dostupnost energeticky bohatých pochutin a nedostatek pohybu jsou podle autorů vyhlášky hlavními příčinami dětské obezity.
Jen desetina heren nemá adresu společnou s restaurací nebo jiným pohostinským podnikem. Hospodští ale jen pronajímají místo, většina peněz z hazardu končí v rukou několika firem.
V Česku přibývá měst, která se jednoznačně postavila proti hazardu. Vyhlášky zakazující herny dokonce platí i na vesnicích. Například v Rohově na Opavsku. V této malé obci u polské hranice šli dokonce tak daleko, že zakázali automaty, i když tam žádný nemají.
Osud herních automatů v Ostravě zůstává nejistý. Zastupitelé totiž proti očekávání vůbec nehlasovali o regulaci heren a kasin na území města. Na program zastupitelstva se kontroverzní vyhláška vrátí nejdříve na podzim. Další odklad kritizují i někteří majitelé heren, kteří tak stále neví, co bude dál.
V Česku přibývají vyhlášky omezující hazard. Další v řadě by mohla být Ostrava. Po dlouhé přípravě se totiž vedení města konečně podařilo dát návrh vyhlášky dohromady. Dnes tak budou zastupitelé rozhodovat o tom, jestli automaty ve městě omezí zhruba na polovinu. Ostrava si v počtu automatů na obyvatele drží jedno z čelních míst mezi českými městy.
Výherní automaty, loterie a další hazardní hry by mohly úplně zmizet z Jablonce nad Nisou. Tamní radnice připravuje na popud petice proti hazardu referendum. Petici sdružení Jablonec bez hazardu podepsala skoro tisícovka lidí. Pokud se k nim v referendu přidají další tisíce, bude mít hazard v Jablonci nulovou toleranci.
České dráhy zruší soutěž na nákup jízdenkových automatů. Ty měly do roku 2015 nahradit čtvrtinu zaměstnanců na pokladnách. Úspory by ale podle společnosti nesplnily původní očekávání.
Ze základních škol by podle plánu ministerstva školství měly zmizet automaty s nezdravým jídlem. Děti už by tak přestávky nemohly trávit ve frontě na sladkosti nebo brambůrky a limonády. Ředitele chce proto resort k odstranění přístrojů plných tučných a nadměrně kalorických pochoutek speciálně motivovat.
V Nové Pace stále fungují výherní automaty. A to i přesto, že hazard je na území města od nového roku zakázaný vyhláškou. Ministerstvo financí totiž nestihlo včas odebrat licence. Správní řízení na jejich odebrání začíná až teď, na výsledek si ale novopačtí ještě nějaký čas počkají.
V brněnském nákupním centru Olympia je kontroverzní dětský automat fungující na principu loterie. Poukázal na to brněnský Deník. Jeho podnět prošetří ministerstvo financí.
Bohumín, který roky bojuje proti hazardu, má strach, že ministerstvo financí bude s rušením videoloterijních terminálů otálet. Radnice tak reaguje na průlomový verdikt Ústavního soudu. Ve městě je více než stovka terminálů, které mají povolení právě od ministerstva financí.
V Maďarsku dneškem začal platit zákon o zákazu hracích automatů. Výjimku mají jen tři kasina, kterým dal stát zvláštní povolení. Všechny automaty musejí provozovatelé okamžitě vypnout.
Láska, která se narodila mezi popelnicemi, nevzbuzuje důvěru. O to víc, když milenci tvrdí, že už nebudou krást, brát drogy a začnou pracovat. Romeo a Julie ze Smíchova však ze svých předsevzetí neslevili. Pomalu se odrážejí ode dna, kde skončili – možná nejen svojí vinou. Lidí na okraji a s minimálními příjmy je v Evropě i v Česku čím dál víc. Ne každému se podaří to, co dokázali Petr a Mariana.
Posílení pravomocí obcí v regulaci hazardu je hlavní cíl vládní novely loterijního zákona, kterou by měli začít projednávat poslanci. Obce by si mohly vybrat, kde a zda vůbec povolí na svém území hazardní hry. Kromě vládní novely loterijního zákona projednají poslanci také předlohy z dílny hlavního města Prahy a sociální demokracie.
První trh s rybami v Praze v novodobé historii dnes otevřelo na nábřeží Vltavy občanské sdružení Archetyp. Kromě sladkovodních ryb si tam lidé koupí třeba sezónní zeleninu, pečivo nebo uzeniny. V Praze už jde o sedmý farmářský trh, na některých z nich si lidé mohou načepovat z automatů i čerstvé mléko.
Automaty na mléko v Česku rostou jako houby po dešti. Čerstvé mléko si můžete přijít natočit třeba i v okrese Ústí nad Orlicí, automaty jsou nově umístěné právě v Ústí a v Chocni. Protože výkupní ceny mléka jsou stále pod výrobní cenou, bylo by logické, kdyby stát automaty na mléko finančně podpořil.
Někteří farmáři vylévají mléko do brázdy, protože za něj dostávají málo peněz. Ovšem moudřejší zemědělci přemýšlejí, jak obejít mlékárny i obchodní řetězce a prodat mléko ve vlastní režii za víc peněz. Proto začali prodávat lidem čerstvě nadojené mléko z nonstop automatů.
Slováci objevují kouzlo čerstvě nadojeného kravské mléka. V městě Prievidza přibyl další automat, ze kterého si mohou lidé kupovat mléko 24 hodin denně. Zemědělci tímto způsobem zvyšují svůj odbyt a zároveň vydělávají víc peněz.
Výrobky od místních zemědělců nepřepravované na velkou dálku a pokud možno co nejméně upravované jsou trendem dnešní doby. Stále víc lidí objevuje zdánlivě samozřejmou věc - že nakupovat přímo na statku je nejlepší. V řadě evropských zemí jsou i proto stále oblíbenější automaty, do kterých dodávají čerstvě nadojené mléko místní farmáři.
V benešovské nemocnici jsou od nového roku automaty na placení zdravotnických poplatků. Celkem jich budou mít pacienti k dispozici 5. Jeden stojí 110 tisíc, a tak za ně nemocnice zaplatí celkem přes půl milionu korun. Za půl roku provozu by se jí ale měly náklady vrátit.