Srdcem každých olympijských her je olympijský oheň. Ten, který hoří na hrách v Paříži, je v mnoha ohledech výjimečný. Není to totiž tak docela oheň, vznáší se nad hlavním městem v balonu.
Jižní Korea v reakci na severokorejské provokace oznámila, že zintenzivní propagační vysílání zpravodajství a hudby na hranicích s KLDR. Vysílání dosáhne do vzdálenosti 10 až 24 kilometrů.
Ostravská policie vyřetřuje havárii horkovzdušného balónu, který naboural do střechy základní školy. Firma, která vyhlídkový let zprostředkovávala se k události nevyjádřila.
Americký prezident Biden poznámku pronesl, když hovořil o únorovém přeletu čínského špionážního balonu nad Spojenými státy, který nakonec americké stíhačky sestřelily.
Blinken také tlumočil postoj amerického prezidenta Joea Bidena, že USA nechtějí „novou studenou válku“. Čínu varoval před následky, pokud by materiálně podporovala Rusko ve válce na Ukrajině.
Americké letectvo v uplynulých týdnech sestřelilo celkem čtyři neznámé objekty nad svým územím. Server iROZHLAS.cz přináší odpovědi na základní otázky, které se jich týkají.
Městská správa předpokládá, že účelem vypuštění balonů bylo zřejmě „odhalení a vyčerpání“ ukrajinské protivzdušné obrany. Trosky sestřelených objektů budou nyní analyzovány.
„Členové posádky dokázali na místě vyzdvihnout důležité fragmenty, včetně všech hlavních senzorů a dalších elektronických součástek stejně jako rozměrných částí struktury,“ stojí v prohlášení.
Balon sestřelil v sobotu americký stíhací letoun nad Atlantským oceánem, nedaleko od pobřeží státu Jižní Karolína. Příkaz k akci dal americký prezident Joe Biden.
„Vyslat podobné zařízení nad území Spojených států je de facto jakási reakce nebo znamení toho, že Čína nenechá jiné země lézt na svůj píseček. A stejně tak může reagovat kdekoliv,“ říká sinolog.
Agentura AP připomněla, že balón se dříve pohyboval mimo jiné nad citlivými vojenskými objekty. Prezident Joe Biden dříve řekl, že se USA o balón „postarají“.
První čínský špionážní balón byl pozorován už několik dní ve vzdušném prostoru Spojených států a americké úřady o něm informovaly v pátek. Úřady uvedly, že je „jistě“ vybavený špionážní technikou.
USA pohyby balonu sledují, ministerstvo obrany také na žádost prezidenta Joea Bidena zkoumalo možnost sestřelení. Nakonec se ale rozhodlo k tomuto kroku nepřikročit.
S nespecifikovanými „vetřeleckými objekty“ měl přijít do kontaktu 18letý mladík a pětileté dítě. Ti následně měli cestovat do hlavního města Pchjongjangu a nakazit tamní obyvatele nemocí covid-19.
V českém tisku se ve středu dočtete, že v českých lesích se přemnožili východoasijští jeleni sika a jeleni evropští. Těch u nás žije aktuálně patnáctkrát víc, než by mělo podle zákona, píše Mf Dnes.
Mimořádný pohled v pátek ráno nabídla obloha v okolí Chambley-Bussieres na východě Francie. Do vzduchu se tam v jednu chvíli vzneslo 456 horkovzdušných balonů. Padl tak světový rekord.
Při vyšetřování víkendové havárie horkovzdušného balonu u amerického Austinu bude spolupracovat i firma z Brna, která balon vyrobila. Při pádu zemřelo všech šestnáct pasažérů vyhlídkového letu. Výrobce balonu Petr Kubíček nabídl svou pomoc Národnímu úřadu pro bezpečnost v dopravě.
Množství prachu ve vzduchu v Ostravě je aktuálně na snesitelných hodnotách a nebe nad městem není zašedlé. Až bude ale příště vyhlášena smogová situace, uvidí obyvatelé města nad hlavami speciální balon, který bude měřit znečištění ovzduší. Město si ho pronajalo od soukromé společnosti za půl milionu korun, a to zhruba na rok.
V egyptském Luxoru se příbuzní a přátelé rozloučili s 19 turisty, kteří zemřeli v úterý při pádu vyhlídkového balonu. Ten začal za letu hořet a spadl na zem. Nehodu nikdo z cestujících nepřežil.
Horkovzdušný balon s 20 turisty havaroval na západním břehu řeky Nil nedaleko egyptského Luxoru. Nehodu přežil jen jeden turista a pilot balonu, 19 lidí zahynulo. Informovala o tom egyptská státní televize Nile TV.
Ve Spojených státech se opět připravuje rekord ve volném pádu. Rakušan Felix Baumgartner má seskočit s padákem z výšky téměř 37 kilometrů. Jeho cesta heliovým balonem do stratosféry začala dnes krátce po 17:30 SELČ.
Přesně před 100 lety rakouský fyzik Victor Franz Hess odstartoval s balonem z Ústí nad Labem, aby zjistil, odkud se bere radioaktivní záření, které je všude kolem nás. Hessův let si dnes vědci připomínají i v Praze-Libuši, kde na oslavu výročí vypustili meteorologický balon. V Ústí nad Labem začíná výstava, která kromě Hessovy osobnosti představí i řadu podivuhodných vynálezů.
Nad Chrudimí se budou dnes i o víkendu vznášet horkovzdušné balony. Pokud počasí dovolí, vystoupají nad město dnes okolo sedmé hodiny, zítra kolem šesté ráno překvapí houbaře v městském lese na Podhůře a večer dokonce obsadí historické centrum města. Let balónem ale vyžaduje i trochu odvahy, proto není zážitkem pro každého.
Bělá pod Bezdězem se znovu stane centrem balónového létání. Už po jedenácté přivítá účastníky Bělského hemžení. Akce, která v minulosti dokázala přilákat i posádky z Polska, Ruska nebo Německa, letos bude výhradně českou záležitostí.