Vysílání zpravodajství a K-popu do KLDR jako odpověď na balony s odpadky. Napětí v Koreji se stupňuje
Jižní Korea v neděli oznámila, že posiluje vysílání propagandy na hranicích se Severní Koreou, které ve čtvrtek obnovila asi po 40 dnech, když prostřednictvím reproduktorů vysílala zpravodajství či populární písně hudebního stylu K-pop. Soul rozhodnutím reagoval na krok Severní Koreje, která v neděli opět vypustila přes společné hranice na jihokorejské území balony, pravděpodobně naplněné odpadky, napsala agentura AP.
Jihokorejský sbor náčelníků štábů uvedl, že severokorejské balóny letěly v neděli ráno severně od Soulu, hlavního města Jižní Koreje, poté, co překročily hranici. Později dodal, že jihokorejská armáda reaguje rozšířením vysílání z reproduktorů na všech hlavních úsecích korejské hranice dlouhé 248 kilometrů.
„Severokorejská armáda může svými činy eskalujícími napětí způsobit kritické následky,“ uvedl jihokorejský sbor náčelníků štábů v prohlášení. „Odpovědnost za takovou situaci nese výhradně severokorejská vláda,“ dodal.
Podrobnosti o rozšíření jihokorejských hlásných operací nebyly bezprostředně k dispozici. Ve čtvrtek poprvé po zhruba 40 dnech Soul obnovil propagandistické vysílání na frontě v reakci na předchozí balónové aktivity severokorejské strany. Podle pozorovatelů však Jižní Korea neprováděla vysílání nepřetržitě a také ještě nezapojila všechny své reproduktory.
Vy na nás odpadky, my na vás letáky. Severokorejští uprchlíci vyslali do KLDR balony s kritikou Kima
Číst článek
Podle odborníků může jihokorejské vysílání demoralizovat severokorejské vojáky a obyvatele na frontě, což představuje úder snahám Pchjongjangu omezit přístup 26 milionů obyvatel k vnějším zprávám. Jihokorejští představitelé již dříve uvedli, že vysílání z jejich reproduktorů může být přes slyšitelné na asi deset kilometrů a v noci 24 kilometrů.
Vypouštění balonů a vysílání z reproduktorů patřilo mezi prostředky psychologické války, na které se obě Koreje specializovaly během studené války. V posledních letech se rivalové dohodli na zastavení těchto aktivit, ale příležitostně obnovili, když se napětí mezi oběma zeměmi zvýšilo.
Od pozdního května KLDR do Jižní Koreje vyslala několik balonů s papírovým odpadem, kusy textilu, cigaretovými nedopalky a dokonce hnojem. KLDR tvrdí, že tak reaguje na posílání politických letáků v jihokorejských balonech. Poslední severokorejský balonový let je podle AP devátým incidentem od konce května.
Jižní Korea v reakci na vypouštění balonů s odpadem v červnu pozastavila dohodu s KLDR z roku 2018, která měla uvolnit napětí na Korejském poloostrově. Soul pak obnovil své vysílání do KLDR, stejně jako vojenská cvičení v příhraničních oblastech s ostrou střelbou.
Napětí na Korejském poloostrově je vysoké také kvůli severokorejské sérii provokativních raketových testů. Odborníci tvrdí, že rozšiřující se vazby Severní Koreje s Ruskem by mohly Kim Čong-una povzbudit k větším provokacím.