Největší nálet byl podle novinářů v noci na 30. srpna, kdy se terčem stalo sedm regionů najednou. Drony tehdy zasáhly mimo jiné letiště v západoruském Pskově nedaleko hranic s Estonskem a Lotyšskem.
Zvířecí akrobati se v noci krmí a přes den vplouvají do chráněných zátok odpočívat. Jsou velmi citliví na ruch a lidé se k nim nesmí přibližovat na pětačtyřicet metrů.
„Aktuálně máme projekt zaměřený na to, abychom ze snímků z dronů byli schopni určit strukturu útesů nebo míru jejich vybělení. Kombinujeme to s dalšími daty a projekty výzkumníků z našeho institutu.“
Odkazuje tak na vraždu novináře Džamála Chášukdžího z roku 2018. Podle vyšetřovatelky Agnès Callamardové existují indicie spojující korunního prince s brutální vraždou.
„Ve dne i v noci to usnadňuje najít lidi ve skupinách,“ popisuje výhody dronů v boji proti šíření nákazy policista Jorge Humberto Caceres, který jednotce provozující drony velí.
Používání bezpilotních letounů je podle Státní rady vážným porušením práva na soukromí. Hrozí podle ní, že by je policie mohla používat „v rozporu s pravidly na ochranu osobních údajů“.
Víceúčelové drony a průzkumné přístroje nejsou v české armádě žádnou novinkou. Využívá je například při svých zahraničních operacích v Afghánistánu a Mali.
Drony ale modernizace armády nekončí. V roce 2020 by taky ministerstvo obrany chtělo podepsat smlouvu na největší nákup v historii armády. Plánuje nakoupit i protiletadlový komplet Shorad.
V poslední době řešili energetici poměrně dost kalamit způsobených silným větrem, kdy technici museli hledat poškození na vedení. To jsou podle Josefa Basíka právě situace, kdy chtějí drony využívat.
Čtvrteční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o sestřelení íránského dronu blízko americké výsadkové lodi popřel v noci na pátek i íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.
„Při teroristickém útoku na letiště Abhá bylo raněno devět civilistů. Osm z nich jsou občané Saúdské Arábie, jeden pochází z Indie,“ uvedla v komuniké koalice vedená Rijádem.
Badatelé z univerzity v australském Queenslandu chtěli zjistit, kolik koalů najdou v terénu lidé a kolik dron. Zvířata počítají zvláště kvůli jejich ochraně.
Jemenská občanská válka začala v roce 2014. Šíitští povstalci tvrdí, že bojují proti korupci, avšak protistrana jejich boj považuje za zástupnou válku řízenou Íránem, který šíity podporuje.