Policie nesmí v Paříži kontrolovat koronavirová opatření z dronů, rozhodla Státní rada

Francouzská policie nesmí v Paříži při kontrole dodržování koronavirových opatření používat bezpilotní letouny. Podle agentury AFP o tom v pondělí rozhodla Státní rada, která v zemi zastává roli nejvyššího správního soudu. Použití dronů nemá podle rady oporu v zákoně a záběry z jejich kamer je možné zneužít.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská policie nesmí v Paříži při kontrole dodržování koronavirových opatření používat bezpilotní letouny

Francouzská policie nesmí v Paříži při kontrole dodržování koronavirových opatření používat bezpilotní letouny | Zdroj: Reuters

Používání bezpilotních letounů ke kontrole dodržování restrikcí přijatých v boji s pandemií covidu-19 je podle Státní rady vážným porušením práva na soukromí. Hrozí podle ní totiž, že by je policie mohla používat „v rozporu s pravidly na ochranu osobních údajů“. S používáním těchto zařízení tak musí přestat „bezodkladně“.

Francie zaznamenala přes 27 000 úmrtí pacientů s covid-19. Denní nárůst obětí ale výrazně poklesl

Číst článek

Při slyšení, které se konalo už v pátek, podle agentury AFP zaznívaly především námitky, že je možné pomocí záběrů z dronů určit totožnost jednotlivých sledovaných lidí.

Ministerstvo vnitra a lidé z pařížské prefektury namítali, že letouny používá jen ke sledování shromáždění většího počtu osob, která jsou ve Francii kvůli šíření koronaviru stále zakázaná. Cílem tak podle ministerstva a policie není identifikovat konkrétní lidi, ale vyslat na místo zakázaných shromáždění policii, která je rozpustí.

Státní rada tvrzení úřadů sice nezpochybnila, nařídila ale, aby policie přestala drony používat kvůli riziku zneužití k identifikaci osob. Aby mohly nad Paříž bezpilotní letouny opět vzlétnout, musela by vláda vydat příslušné nařízení. Druhou možností je podle Státní rady to, aby policie technicky znemožnila zjištění totožnosti jednotlivých osob na základě pořízených záběrů.

Patrice Spinosi, právní zástupce Ligy pro lidská práva (LDH), která stížnost ke Státní radě podala, výrok přivítal. Zároveň zdůraznil, že „není důvod se domnívat, že toto rozhodnutí neplatí pro celé francouzské území“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme