Nad Trutnovskem se objevil bouřkový shelf-cloud. ‚Tvoří se pod ním nejsilnější vítr,‘ říká meteorolog

Při silné a velké bouřce může na jejím okraji vzniknout meteorologický jev zvaný shelf-cloud. Jedná se o vlnu mraků pohybující se na čele bouře. Ve středu se ji povedlo na Trutnovsku vyfotografovat amatérskému meteorologovi Lukáši Rongemu. „V Česku to není mimořádné, ale včera byl na Trutnovsku velmi výrazný. Interakce více bouří může efekt zvýraznit,“ popisuje pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál Martin Adamovský z Českého hydrometeorologického ústavu.

Trutnov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Shelf-cloud vzniká na výtoku studeného vzduchu z bouří. Na rozhraní se tvoří sníženina, která má většinou válcovitý lineární delší tvar. Na čele bouřky, která není izolovaná, ale lineární, se tvoří právě shelf-cloud,“ popisuje Adamovský.

Na přední části mraku byla naměřena rychlost nárazů větru okolo 15 metrů za sekundu, píše Lukáš Ronge na sociální síti X. Spojení jevu se silným větrem potvrzuje i Martin Adamovský. „Srážky vznikají až za shelf-cloudem, ale čím je tento typ mraku zajímavější, je to, že pod ním se tvoří největší nárazy větru z celé bouře,“ říká.

Shelf-cloud neboli česky húlava se může v Česku vyskytovat poměrně běžně, i při běžných jarních bouřkách. Na Trutnovsku se ale jednalo o větší typ, který se tvoří při více bouřkách najednou, jenž spolu interagují. 

„Pokud jsou nějaké lineární bouře dlouhé třeba přes 100 kilometrů, tak se na jejich čele tento specifický mrak může držet velmi dlouho, klidně několik desítek až stovek kilometrů a přejít celou republiku,“ uvádí Adamovský.

Ve čtvrtek čeká Česko klidnější počasí, co se bouřek týče, ale ty se mají objevit zase v pátek a sobotu.

Ema Polívková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme