Bouřky přinesly kroupy velké čtyři centimetry. Deště mohou zvednout hladiny některých toků

Meteorologové vedle vysokých teplot a bouřek s přívalovými srážkami varují i před stoupáním hladin zejména menších toků, které odvodňují Šumavu, Novohradské hory, Českomoravskou vrchovinu a část Orlických hor a Jeseníků. Český hydrometeorologický ústav to ve středu uvedl v aktualizované výstraze. Odpolední teploty ve středu na většině území Česka překročí 31 stupňů Celsia, ve východním Polabí, na střední a jižní Moravě a na Ostravsku i 34 stupňů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí, přeháňky

Bouřky s přívalovými srážkami mohou zvednout hladiny zejména menších toků (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas, Český rozhlas

„Kolem poledne se začne projevovat vliv studené fronty, která bude přecházet naše území k západu. Bouřky, které budou i velmi silné, budou doprovázené přívalovými srážkami ojediněle s úhrny kolem 50 milimetrů, v opakovaných bouřkách i přes 70 milimetrů, nárazy větru i kolem 25 metrů za sekundu (90 kilometrů za hodinu) a kroupami o velikosti kolem tři centimetry,“ uvedli meteorologové.

‚Důležitá je ochrana před sluncem a pitný režim.‘ Odborníci radí, jak se chránit před horkem

Číst článek

Přeháňky a bouřky pomalu přechází od západní poloviny Čech, během středečního odpoledne se velmi silné bouřky objeví na ostatním území Čech a v západní polovině Moravy a budou postupovat k severu až severovýchodu.

„V Prachaticích a u Dobříše byly hlášeny kroupy 3 až 4 cm. Bouřky postupují k východu velmi pomalu,“ uvedli ve středu po jedné odpolední meteorologové.

Zhruba v jihovýchodní polovině Česka hrozí bouřky až do čtvrtečních časných ranních hodin, na východě republiky se podle meteorologů objeví silné bouřky až v noci na čtvrtek a během čtvrtečního rána.

Vzhledem k očekávaným opakujícím se bouřkám během středy a noci na čtvrtek mohou hladiny zejména menších vodních toků překročit první povodňový stupeň a ojediněle i druhý.

Povodňová bdělost platí pro celý Jihočeský kraj a téměř celou Vysočinu a pro části Plzeňského, Středočeského, Pardubického a Olomouckého kraje od středečních 18.00 do čtvrtečního poledne.

„K velmi rychlým vzestupům hladin především menších vodních toků, případně lokálnímu zatopení v obcích a městech, ale může docházet i mimo tuto oblast,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme