Národní pedagogický institut ministerstva školství připravuje nové rámcové vzdělávací programy. Jako konzultanti na nich pracují také lidé z ministerstva obrany. Návrat branné výchovy se ale nechystá.
Kolaps prodeje zdravotnických pomůcek, potíže okolo vydávání stavebních povolení či stěhování české ambasády z Tel Avivu. Taková témata se objevují v úterním tisku.
Podle ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové (ANO) by měl nový předmět zahrnovat základy zdravovědy, fakta o armádě a také dětem osvětlit, co to znamená být Čech.
Ve slovenských lesích cvičí mladí muži v maskáčích a se samopaly. Dodržují polovojenský řád a připravují se na možný ozbrojený konflikt. Říkají si Slovenští branci.
Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová nechala přepracovat střednědobé cíle české armády. V dosavadních plánech podle ní nesouhlasilo financování. Řekla to na velitelském shromáždění české armády.
Zásoby jídla a vody na deset dní by měla mít doma každá německá rodina. Doporučuje to nová koncepce civilní obrany, kterou schválila berlínská vláda. Zabývala se jí poprvé od konce studené války. Komunistické Československo tehdy připravovalo občany na válku s americkými imperialisty. Dlužno dodat, že západoevropské státy zase na útok ze Sovětského svazu. České děti měly ve škole brannou výchovu.
Ministerstva obrany a školství vracejí do škol brannou výchovu. Vojáci se teď snaží děti na druhých stupních naučit chování v krizových situacích. Dnes přijela dvacítka pilotů, odstřelovačů, chemiků a záchranářů za žáky z třebíčské Základní školy Týnská.
Házení granátem nebo příprava na atomový výbuch. Tak vypadala cvičení branné výchovy dětí před sametovou revolucí. Dnes místo toho školy učí žáky, jak se mají chovat během povodní, požáru nebo u dopravní nehody. Školám pomáhá také ministrovo obrany. Nově chce od příštího roku navštěvovat střední školy, teď vojáci jezdí pouze do základních škol.
Žáci základní školy Bílá cesta v Teplicích strávili netradiční dopoledne s profesionálními vojáky z Liberce. Ti se jim snažili přiblížit základy branné výchovy hravou formou. Školáci se dozvěděli, jak poskytnou první pomoc nebo jak se chránit v případě průmyslové havárie či chemického útoku.
Zástupci armády a ministerstva obrany připravili pro žáky Základní školy Sluneční v Šumperku speciální program. Kromě historie se školáci dozvěděli o zahraničních misích a co dělat při povodních nebo rozsáhlém požáru.
Od září mají školy možnost učit brannou výchovu. Žáci by se měli naučit orientovat a správně chovat v krizových situacích. O doplnění předmětu požádalo ministerstvo vnitra, které chce, aby děti věděly, co mají dělat třeba při evakuaci.
Děti se ve školách od letošního roku dozvědí víc o tom, co dělat při nebezpečných situacích, jakými jsou požáry nebo zemětřesení. Probírají to v rámci běžných předmětů - ve fyzice, přírodopisu nebo chemii. Nové osnovy vypracovalo ministerstvo školství spolu s hasiči. Některým učitelům se ale novinka nelíbí.